Advert
Advert

"30 Ağustos'u unutmak, şehitlerimizi unutmaktır"

Küçük Menderes
test Bu içerik 206 kez okundu.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Ödemiş Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Ödemiş Şubesi ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ödemiş İlçe Başkanlığı, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 98. yılına özel ortak basın açıklaması yaptı.

"Tüm mazlum uluslara sonsuz esin kaynağı olmuştur"

Açıklama şöyle: "26 Ağustos 1922'de işgalci Yunan ordusunun ve dış kamuoyunun hiç beklemediği bir zamanda ordumuz, sabaha karşı topçu ateşiyle Büyük Taarruz'u başlattı. Mustafa Kemal Paşa, birçok savaş meydanında bulunmuş deneyimli ve dahi bir başkomutan olarak bu son zaferini yine cephede bizzat kendisi yönetti. Taarruz sonucunda 27 Ağustos 1922'de Afyon işgalden kurtarıldı, 30 Ağustos 1922'de Büyük Taarruz, Başkomutanlık Meydan Muharebesi Türk Ordusunun kesin zaferi ile sonuçlandı ve Büyük Komutan Mustafa Kemal Paşa tarihi emrini verdi: 'Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!'

Başkomutanın bu tarihi emri ile 1 Eylül'de Uşak, 2 Eylül'de Eskişehir, 6 Eylül'de Balıkesir ve Bilecik, 7 Eylül'de Aydın, 8 Eylül'de Manisa işgalden kurtarıldı. 9 Eylül'de Başkomutan ve ordusu, İzmir'e girerek İzmir'de ve tüm yurtta işgale son verdi.

Bu büyük gün, tarihin döngüsünün ve Türk ulusunun kara yazgısının değiştiği gündür. 30 Ağustos 1922; Sevr Anlaşması'nın halk eliyle fiilen ortadan kaldırıldığı, Lozan Barış Antlaşması'na giden yolun açıldığı gündür. 30 Ağustos 1922, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş kapısının açıldığı gündür. 30 Ağustos 1922, emperyalist devletlerin yüz yıllık Orta Doğu planlarının halk eliyle yok edildiği gündür. 30 Ağustos 1922, son yüz yılın ilk ulusal kurtuluş savaşının kazanıldığı gündür. 30 Ağustos 1922, tüm mazlum uluslara sonsuz esin kaynağı olmuş bir gündür."

"30 Ağustos yasaklanamaz, göz ardı edilemez, unutturulamaz"

Açıklamanın devamı ise şöyle: "30 Ağustos zaferi, Türk milletinin varlık nedenidir. Anadolu'nun sonsuza kadar vatan toprağı olduğunun ifadesidir. Tarih sayfalarındaki en şanlı zaferin adıdır 30 Ağustos. Bütün zaferlerin üstünde, büyük değere ve öneme sahiptir 30 Ağustos. Tarihten çıkarıp önümüze koyduğumuz her milli günün temelidir 30 Ağustos.

26 Ağustos Malazgirt Zaferi'nin de, haklı olarak çok övündüğümüz İstanbul'un Fethi'nin de kutlanabilme nedenidir 30 Ağustos. Cumhuriyetimizin, devletimizin, üniter yapımızın, coğrafyamızın çimentosudur 30 Ağustos.  30 Ağustos, dün değil; bugün ve yarındır. Emperyalizmin bitmek tükenmek bilmeyen sinsi emellerinin denize dökülmesidir. Kurtarıcımız, kurucumuz, ebedi başkomutanımız ve önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür 30 Ağustos.

'Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!' emriyle toprağı kanlarıyla sulayan kahramanlarımızdır 30 Ağustos. 30 Ağustos, mavi vatandır. Kıbrıs'tır, Doğu Akdeniz'dir, Ege Denizi'dir,  Karadeniz'dir. Topraktır. Namustur. 30 Ağustos; doğuştur, varoluştur. 30 Ağustos özgürlüktür, tam bağımsızlıktır, zincirlerin kırılmasıdır, esaretin reddidir. Bu nedenle 30 Ağustos yasaklanamaz, göz ardı edilemez, unutturulamaz. 30 Ağustos’u unutmak, şehitlerimizi unutmaktır. Kurtuluş Savaşımızı unutmaktır. Ulusal egemenliğimizi unutmaktır. Laik Cumhuriyetimizi unutmaktır. Yani en yalın ifadeyle vefasızlıktır, yüzsüzlüktür, utanmazlıktır.

Malazgirt Meydan Savaşı'nın yıl dönümü törenlerinde ve 350 bin kişi Ayasofya'da buluşurken akla gelmeyen salgın önlemleri, 30 Ağustos törenlerinin iptali için ilham kaynağı olmuşsa şunun bilinmesini isteriz ki büyük zaferi kazandıktan sonra laik, demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ni kuranların çocukları ve torunları olan bizlerin içimizdeki zafer coşkusunu, Atatürk sevgisini ve Cumhuriyet bağlılığını bugüne kadar hiçbir güç engelleyemedi,  bugünden sonra da engelleyemeyecek!  Pandemi koşullarında virüs ile aramıza mesafe koyarız ama başkomutanımız, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anma ve milli bayramlarımızı kutlamamıza engel olunmasını ve çifte standart uygulanmasını asla kabul etmiyoruz. Büyük Zaferin Başkomutanı Mustafa Kemal ATATÜRK'ü, Kurtuluş Savaşımızın aziz komutanlarını, şehit ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun!"

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Veriler düşük açıklanıyor gibi geliyor"
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi