Advert
Advert

Mücadele ruhu ve kültürü Tire'de yaşatılacak

Mücadele ruhu ve kültürü Tire'de yaşatılacak
Mücadele ruhu ve kültürü Tire'de yaşatılacak Küçük Menderes
test Bu içerik 170 kez okundu.

Tire Belediyesi; İzmir'in ilk, Ege Bölgesi'nin ise en kapsamlı Kuvayı Milliye ve Zeybek Müzesi'ni kurmak için geri sayıma geçti. Konu hakkında Tire Belediyesi tarafından gerçekleştirilen açıklamada, "Zeybeklik Anadolu'nun en büyük tarihi/folklorik değerlerinden ve en kıymetli kültürel miraslarından biridir. T.C. Tire Belediyesi olarak bu kıymetli mirası gelecek nesillere aktarmak ve Kuvayı Milliye zeybeklerinin aziz hatırasını yaşatmak amacıyla büyük bir projeye başlamanın heyecanını yaşıyoruz. İzmir’in ilk, Ege Bölgesi'nin ise en kapsamlı Kuvayı Milliye ve Zeybek Müzesi'ni kuracağımızı duyurmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyarız.

Efelere ait eşyalar sergilenecek

Kurtuluş Mahallesi Türkocağı Caddesi'nde bulunan Doktor Nihat Bulguç Konağı'nda kurulacak olan T.C. Tire Belediyesi Kuvayı Milliye ve Zeybek Müzesi, beş tematik odadan oluşacaktır. Söz konusu odalarda erken dönemlerden Milli Mücadele'nin zaferle nihayetlendiği güne dek Küçük Menderes Havzası'nda faaliyet göstermiş olan Atçalı Kel Mehmet Efe, Çakırcalı Ahmet Efe, Koca Cerit Mustafa Efe, Küçük Cerit Mehmet Efe, Tireli Mehmet Efe, Çamlıcalı Hüseyin Efe, Mursallılı İsmail Efe, Kemerdereli Ali Efe, Durmuş Ali Efe, Mursallılı İsmail Efe ve Çakırcalı Mehmet Efe gibi daha pek çok zeybek ve Kuvayı Milliye mensubu ile alakalı bilgi ve materyaller yer alacaktır.

Bağışlar bekleniyor

Otantik zeybek kıyafetleri, ateşli ve kesici silahlar, askeri mühimmat, zeybek aksesuarları, belgeler, fotoğraflar, haritalar ve efemeralar gibi pek çok tarihsel doküman ve obje, T.C. Tire Belediyesi Kuvayı Milliye ve Zeybek Müzesi'nde sergilenecektir. Zeybek atalarının kıymetli adlarını ve Kuvayı Milliye mücadelesinin aziz hatırasını canlı bir şekilde yaşatmak isteyen herkesi T.C. Tire Belediyesi Kuvayı Milliye ve Zeybek Müzesi'ne destek vermeye davet ediyoruz. Zeybekler ve Kuvayı Milliye yıllarıyla alakalı müzelik niteliği olan her tür obje ve belge bağışınız için şimdiden müteşekkiriz. Ayrıntılı bilgi ve bağışlarınız için irtibat: 0 506 573 56 96" denildi.

Şazenuş Keskin

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı