Advert
Advert

Bu belirtiler sizde varsa korona geçirmiş olabilirsiniz

Bu belirtiler sizde varsa korona geçirmiş olabilirsiniz
Bu belirtiler sizde varsa korona geçirmiş olabilirsiniz Küçük Menderes
test Bu içerik 1504 kez okundu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınında son dönemde vakalar hızla artarken uzmanlar, fark etmeden korona geçirmiş olabileceğinizi gösteren yedi belirtiyi paylaştı. 2019 yılının Aralık ayında Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs salgını nedeniyle dünya genelinde 836 binin üzerinde insan yaşamını yitirdi, 24 milyonu aşkın insan ise koronavirüs hastalığına yakalandı.

 

Uzmanlar, fark etmeden korona geçirmiş olabileceğinizi gösteren yedi belirtiyi şu şekilde ifade ediyor: "2020 yılının başında kötü bir soğuk algınlığı geçirdiyseniz, tat ve koku kaybı yaşadıysanız, sebebi belirsiz saç kaybından muzdaripseniz, ara ara nefes darlığı çekiyorsanız, geçmeyen öksürüğünüz varsa, çok yorgun hissediyorsanız, hiç geçmeyecek gibi hissettiğiniz alışılmadık belirtiler gösteriyorsanız koronavirüs hastalığını yaşamış olabilirsiniz."

 

Uzmanlar detaylarını açıkladı

 

Uzmanlar, yedi belirtinin detaylarını şu şekilde açıklıyor: "Tat ve koku kaybı, koronavirüs hastalığının en ayırt edici özelliklerinden biri. Koronavirüs hastalarının yüzde 27'si, 7 ila 10 gün sonra iyileşme kaydediyor. Grip, nezle, sinüs enfeksiyonu ve mevsimsel alerjiler de bu duyu organlarının geçici olarak kaybına yol açsa da bu belirtilerin koronavirüs geçiren kişilerde iyileştikten bir ay sonraya kadar sürebileceğini ifade ediyor. Eğer saç kaybı yaşıyorsanız bu, farkına varmadığınız bir korona bulaşmasının yanı sıra aşırı stres birikimi veya altta yatan başka bir hastalıktan da kaynaklanabilir. Ara ara nefes darlığı yaşanması ise büyük ihtimalle uzun süre akciğerlerde yaşanan iltihaplanmadan kaynaklanıyor. Verilere göre, koronavirüs geçirenlerin yüzde 43'ü yapılan testte pozitif oldukları anlaşıldıktan 14 ila 21 gün sonra bile öksürükten mustarip."

 

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Veriler düşük açıklanıyor gibi geliyor"
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi