Advert
Advert

Sözünü tuttu, ODTÜ'yü kazandı

Sözünü tuttu, ODTÜ'yü kazandı
Sözünü tuttu, ODTÜ'yü kazandı Küçük Menderes
test Bu içerik 602 kez okundu.

Bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na  (YKS) giren 19 yaşındaki Yusuf Alptekin Çağlar, hedefi olan ODTÜ Tarih Bölümü'nü kazanarak hem Ödemiş'in hem de ailesinin göğsünü kabarttı.

Küçüklüğünden beri tarih sevdalısı olan ve liseyi Tire Melahat Aksoy Sosyal Bilimler Lisesi'nde okuyan Çağlar, "YKS'nin çıkışında TV9 İzmir ve Küçük Menderes Gazetesi ekibi ile karşılaşmıştık. Siz bana nereyi kazanmak istediğimi sormuştunuz. İddialı bir şekilde 'ODTÜ Tarih'i kazanmak istiyorum' demiştim ve kazandım. Sınava sözel alandan girdim. 463 puanla Türkiye 1035.si oldum. Ben sınava çok rahat girdim, kendime de bilgilerime de çok güveniyordum.

"Niyetim, akademik hayatımı profesörlüğe kadar taşımaktır”

'Neden tarih?' derseniz, ülkemizde ne yazık ki tarihe karşı çok büyük bir ön yargı var ama benim hikayem biraz daha farklı. Okuma yazmayı söktüğüm dört yaşımdan beri tarih kitaplarıyla büyüdüm. Çocukluğumdan beri tarih kitaplarıyla haşır neşirdim. Ailem de bu konuda çok destek oldu. Babam, ağabeyim ve ablam tarihe çok meraklı olduğu için o bilgilerin içinde büyüdüm.  Gelecekte akademisyen olmak istiyorum. Niyetim, akademik hayatımı profesörlüğe kadar taşımaktır. Şu anda geçici bir işte bir fabrikada çalışıyorum, harçlığımı çıkarıp ekmek paramı kazanıyorum. Umarım, üniversiteye bu yıl başlayabilirim. Gelecek yıl sınava girecek arkadaşlarıma da en büyük tavsiyem, rahat olmalarıdır. Bir de en sevdikleri alanı tercih etsinler" ifadelerini kullandı.

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı