Advert
Advert

Ödemiş'in nüfusunda büyük artış beklentisi

Ödemiş'in nüfusunda büyük artış beklentisi
Ödemiş'in nüfusunda büyük artış beklentisi Küçük Menderes
test Bu içerik 1265 kez okundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzen Planı Raporu'nda 2025 yılına kadar İzmir'in olası toplam nüfusunun 5 milyon 545 bine ulaşacağını bildirdi. İlçelerde de nüfus öngörüsünde dikkat çeken rakamlar yer aldı. Rapora göre güncel nüfusu 132 bin olan Ödemiş'in beş yıl içerisinde 177 bin kişiye erişmesi bekleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzen Planı'nı hazırladı. Askıya çıkan planın hükümler ve açıklama raporunda İzmir ile ilgili önemli bilgiler yer aldı. Raporda İzmir ve Manisa illerinden oluşan planlama bölgesini kapsayan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'nın temel amacıda paylaşıldı.

Raporda amacın, "Parçacı ve sektörel planlamanın oluşturduğu sorunların ortadan kaldırılması, kentleşme ve sanayileşmenin kontrollü gelişiminin sağlanması, gelişmelerin sürdürülebilir kılınması, ekolojik dengeyi bozacak olası etkilerin engellenmesi, 2025 yılına kadar kültürel ve doğal değerlerin korunmasını sağlayacak biçimde gelişmenin yönlendirilmesidir" şeklinde ifadelere yer verildi.

İlçeler nasıl sıralandı?

2025 yılı nüfus öngörüsüne de yer verilen raporda İzmir'in toplam nüfusunun ise 5 milyon 545 bine ulaşacağı ifade edildi. Buna göre Ödemiş'in 2025 yılına kadar nüfusunun 177 bin, Bayındır'ın 65 bin, Beydağ'ın 22 bin, Kiraz'ın 60 bin, Selçuk'un 50 bin, Tire'nin 134 bin ve Torbalı'nın 280 bin olmasının beklendiği bildirildi. 

Şazenuş Keskin

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz Pazarı'nı eleştiri yağmuruna tuttu
Kiraz Pazarı'nı eleştiri yağmuruna tuttu
Öz & Ev Gayrimenkul Ödemiş'te açıldı
Öz & Ev Gayrimenkul Ödemiş'te açıldı