Advert
Advert

Tehlike yaşatmaya devam ediyor

Tehlike yaşatmaya devam ediyor
Tehlike yaşatmaya devam ediyor Küçük Menderes
test Bu içerik 705 kez okundu.

Yediden yetmişe herkesin kullanımına sunulan elektrikli bisiklet, Ödemiş'te tehlike saçmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün Mithatpaşa Caddesi'nden Mezarbaşı mevkiine seyir halinde giderken direksiyon hakimiyetini kaybederek yere düşen iki gencin neden olduğu korkunun ardından Ödemişli vatandaşlar, elektrikli bisiklet kullanıcılarının trafikte yaşattığı tehlikeye isyan etti.

Şehrin işlek caddelerinde yoğunlukla çocuk ve gençlerin kullandığı elektrikli bisikletler için mevcut düzenlemeler ve yaptırımların uygulanmaması, kullanıcıların da yaş sınırı olmaksızın trafiğe çıkmasına sebebiyet veriyor. Plakası olmadığı için kurallara uymayan elektrikli bisiklet sürücüleri, diğer araç sürücülerine de zor anlar yaşatıyor. Sessiz ve yeterli aydınlatması olmayan elektrikli bisikletler, araç sürücüleri tarafından çoğu zaman fark edilmiyor. Ödemişli vatandaşlar, bu durumdan rahatsız olduklarını dile getirerek trafiğin yoğun olduğu yerlerde özellikle çocuk kullanıcıların tehlikeli hareketlerde bulunduklarını ve kazaya sebebiyet verebileceklerini de belirtiyor.

"Kimsenin canı yanmasın"

Konuyla alakalı açıklama yapan vatandaşlar, şunları söyledi: "Elektrikli bisikletler, Ödemiş'teki trafik sorununu arttırıyor. Kasksız trafiğe çıkan sürücüler, arabaları sıkıştırıyor. Trafik ışıklarında durmuyor. Kuralları ihlal ediyor. Özellikle küçük yaştaki çocuklar, park halinde ya da trafikte bekler halde olan araçların yanından hızla geçtikleri için insanların canlarını da tehlikeye atıyor. Sesi duyulmadığı için hem kendileri hem de trafikteki insanlar, her gün ölümle burun buruna gelmekte. Ödemiş'te yaşanan trafik kazalarında sıkça elektrikli bisikletlerin ismini duymaya başladık. Konuyla alakalı denetimin daha da sıkılaşmasını istiyoruz. Kimsenin canı yanmasın."

Ehliyetsiz kullanana 1700 lira cezası var

İçişleri Bakanlığı'na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından elektrikli bisikletlere plaka, kullanıcılarına ehliyet bulundurma ve kask takma zorunluluğu getirildi. 1 Ocak 2016 itibariyle değişen Karayolları Trafik Yönetmeliği, gücü 0,26-4 kw arasında olan elektrikli bisikletlerin kullanılabilmesi için sürücülerin en az M sınıfı ehliyet sahibi olmalarını gerektiriyor. Aksi durumda trafik ekipleri tarafından yapılan kontrollerde sürücü belgesiz elektrikli bisiklet kullananlar, 1700 lira idari para cezasıyla karşı karşıya kalıyor.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı