Advert
Advert

Havzadaki üç ilçeye teşvik müjdesi

Havzadaki üç ilçeye teşvik müjdesi
Havzadaki üç ilçeye teşvik müjdesi Küçük Menderes
test Bu içerik 873 kez okundu.

Teşvik sisteminde ilçe bazında sınıflama ve teşviklerin tasarlanması için önemli bir adım atıldı. Cumhurbaşkanı kararı ile ilçe bazında bulunduğu il nedeniyle olduğundan daha gelişmiş listesinde yer alan bir ilçenin teşvikten daha çok yararlanmasının önü açıldı. Buna göre İzmir'den üç ilçe teşvik kapsamına alınırken bunların tamamının Küçük Menderes Havzası'nda olması da dikkat çekti. Açıklanan listeye göre Bayındır, Beydağ ve Kiraz ilçelerinde teşvik uygulanacak.

Teşvik sisteminde, uzun süredir talep edilen ilçe bazında sınıflama ve teşviklerin ilçe bazında tasarlanması taleplerine yönelik ilk adım atıldı. Resmi Gazete’nin 21 Ağustos günlü sayısında yayımlanan “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar”da değişiklik yapan Cumhurbaşkanı kararıyla, kendi bölgesindeki teşviklerin bir alt bölgesindeki teşviklerden yararlanacak ilçeler belli oldu.

Altmışın üzerinde kriter uygulandı

Bulunduğu ilin bir alt grubunda teşvik uygulanacak ilçelerin temel seçim kriteri, bulundukları ilin gelişmişlik düzeyinin altında bulunmaları olarak uygulandı. Böylece ilçe bazında bulunduğu ilden daha gelişmiş görünen bir ilçenin sorunu ortadan kalkmış oldu. Yetkililer, çalışmanın 60'ın üzerinde kriterle yapılan ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi baz alınarak gerçekleştirildiğini vurguladı. Bu şekilde ilçenin durumu, diğer ilçeler ve ilin durumuyla kıyaslanarak sıralama oluşturuldu.

Bir alt bölge teşvikinden yararlanacaklar

Konu hakkında Bayındır Belediyesi'nde yapılan açıklamada, "Teşvik sisteminde uzun süredir talep edilen ilçe bazında sınıflama ve teşviklerin ilçe bazında tasarlanmasına yönelik ilk adım atıldı. 21 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Yatırımlarda Devlet Yardımları hakkındaki kararda değişiklik yapıldı. Cumhurbaşkanlığı 2846 sayılı kararıyla kendi bölgesindeki teşviklerin bir alt bölgesindeki teşviklerden yararlanacak ilçeler belli oldu. İlimiz İzmir'den üç ilçe, yatırım teşviklerine alındı. Bunlardan biri de güzel ilçemiz Bayındır ilçemiz için hayırlı uğurlu olsun" denildi.

Büşra Boyar

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Veriler düşük açıklanıyor gibi geliyor"
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi