Advert
Advert

Entübe hasta sayısı 800'e yaklaştı

Entübe hasta sayısı 800'e yaklaştı
Entübe hasta sayısı 800'e yaklaştı Küçük Menderes
test Bu içerik 168 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 23 Ağustos koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 23 Ağustos'ta yapılan test sayısı 80 bin 302 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1217 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 19 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 795 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 6 milyon 327 bin 466 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı 258 bin 249'a yükseldi. Son 24 saatte 19 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6121'e çıkarken entübe hasta sayısının 783 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 237 bin 165 kişinin koronavirüsü yendiği de belirtildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Her yerde zorunlu olan HES Kodu’nun nasıl alındığını sizler için anlattık
Her yerde zorunlu olan HES Kodu’nun nasıl alındığını sizler için anlattık