Advert
Advert

Tonlarca domatesi yol kenarına döktü

Tonlarca domatesi yol kenarına döktü
Tonlarca domatesi yol kenarına döktü Küçük Menderes
test Bu içerik 428 kez okundu.

Türkiye'nin önemli sebze üretim merkezlerinden Torbalı'da tarihi durgunluk yaşanıyor. Bu yıl yaklaşık 35 bin dekara ekilen domatesi alıp satan yok. Domatesler, ya çöpe dökülüyor ya da tarlada kalıyor. 30 kuruşa kadar düşen domatesin yüzüne bakılmazken üreticilerle sözleşme imzalayan fabrikaların çeşitli gerekçelerle mal alımını durdurduğu ifade edildi.

Önce hastalıkla, ardından fiyatla cebelleşen üretici kara kara düşünürken Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, tablonun kötü olduğunu kaydetti. Kaplancık yakınlarında bir çiftçi ise duruma isyan edip kamyon dolusu domatesi yol kenarına dökerken üreticilerin adeta sesi oldu.

"Çiftçi perişan"

Fabrikaların tek taraflı sözleşme yapması nedeniyle elleri kolları bağlı şekilde domateslerinin alınmasını bekleyen üreticiler, sıkıntılarla boğuşuyor. Domates tarlada çürürken çiftçinin elinden hiçbir şey gelmiyor. Fabrikaların tarlalara kamyon göndermediğini ifade eden üreticiler, son yıllarda böyle sıkıntı yaşamadıklarını kaydetti.

Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, "Maalesef domates fiyatları, 30 kuruşa kadar geriledi. Ne yazık ki zor durumdayız. İnsanları doyuran sektör olarak, çiftçi olarak zor durumdayız. Girdileri zaten yüksek olan çiftçi perişan. Tek taraflı sözleşme, üreticinin belini kırdı" ifadelerini kullandı.

Hasat öncesi anlaşılmıştı

Türkiye'de salçalık domates üretiminde önemli bir yere sahip olan Torbalı Ovası'nda bu yıl aşırı yağış, don olayları ile mildiyo hastalığı sebebiyle büyük sıkıntılar yaşayan üretici, şimdi de fabrikaların fiyatı aşağı çekmesi sorunu ile karşı karşıya kaldı. Hasat öncesi salça fabrikalarıyla kilosu 50 ile 55 kuruş arasında anlaşan domates üreticisi, hasadın başlamasıyla birlikte fabrikaların fiyatlarını 35 kuruşa kadar düşürmesine tepki gösterdi. Kaplancık Mahallesi'nde bir çiftçi, buna bağlı olarak tonlarca domatesini yol kenarına dökerek duruma isyan etti.

 

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı