Advert
Advert

Ödemiş'in orman köylerine yangın tankeri verildi

Ödemiş'in orman köylerine  yangın tankeri verildi
Ödemiş'in orman köylerine  yangın tankeri verildi Küçük Menderes
test Bu içerik 663 kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, büyük orman yangının birinci yılında Karabağlar-Tırazlı'da tören düzenledi. Etkinlikte Orman İzmir kampanyası kapsamında alınan 60 yangın tankerinden 10'u Ödemiş, Menderes, Karabağlar, Seferihisar, Karaburun ve Urla'ya bağlı orman köyü muhtarlarına teslim edildi. Orman yangınlarında profesyoneller gelene kadar yangına ilk müdahaleyi yapmak üzere Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği gönüllü itfaiyecilik eğitimine katılanlara ise sertifikaları verildi.

"Tanker alımlarımız devam edecek"

Orman İzmir kampanyasında şu ana kadar 1 milyon 570 bin Türk Lirası bağış topladıklarını ve bu bağışın 384 bin 438 liralık miktarı ile orman köyleri için 60 adet römork tipi yangın tankeri aldıklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Bu miktar, tankerler için yaptığımız toplam harcamanın yüzde 30'una denk geliyor. Bugün satın aldığımız 60 adet su tankerinden 10 tanesini geçtiğimiz yıl yangından etkilenen köylerimizin muhtarlarına teslim ediyoruz. Diğer tankerleri en yakın zamanda başka köylerimize ulaştıracağız. Tankerlerin kullanımı için köylülerimize yangın eğitimini vermeye başladık. Önümüzdeki dönemde daha fazla orman köyünün bu hizmetten faydalanması için tanker alımlarımız devam edecek" dedi.

Torbalı'da özel fidanlık

Eylül 2019'dan bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi eliyle dikilen veya köylere dağıtılan fidan sayısının 321 bin 846 olduğunu söyleyen Soyer, "Yeşil altyapı stratejimiz çerçevesinde Eylül 2019'dan bugüne yaklaşık 180 bin metrekarelik ağaçlandırma sahası, 34 bin 230 metrekarelik kent içi park ve yeşil alan oluşturduk. Böylelikle İzmir'de doğan her bir çocukla birlikte çok sayıda fidanın büyümesini sağladık. Orman İzmir kampanyamızdaki bağışların büyük kısmıyla 90 bin 480 adet yangına dirençli ağaç fidanı temin ediyoruz. Kampanyamızın belki de en önemli ayağı, bu fidanlar için Torbalı-Pamukyazı'daki 35 bin 200 metrekarelik alanda hizmete açacağımız 'Yangına Dirençli Ağaçlar Fidanlığı' olacak. Geçen yıl yaşadığımız büyük yangının ardından gördük ki meşe, menengiç, ahlat gibi Ege ormanlarına ait olan fakat sayısı hızla azalmış ağaç türleri yangına çok daha dirençli. Benzeri bulunmayan bu özel fidanlıkta il genelindeki orman restorasyon çalışmalarımıza kesintisiz olarak fidan sağlamak üzere planlı bir üretim yapacağız. Önümüzdeki aylarda faaliyete geçecek fidanlığımızda Ege ve Akdeniz ormanları tanıtım alanı da bulunacak" dedi.

Büşra Boyar

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yardım kampanyasına destekler artıyor
Yardım kampanyasına destekler artıyor
Çakırağa Konağı misafirlerine hazırlanıyor
Çakırağa Konağı misafirlerine hazırlanıyor