Advert
Advert

Projeyi yürüten yetkililere çağrı

Projeyi yürüten yetkililere çağrı
Projeyi yürüten yetkililere çağrı Küçük Menderes
test Bu içerik 307 kez okundu.

"Efes Selçuk Pamucak Sahili'nin Beyaz Prensesleri" adını verdiği kum zambaklarını koruma altına alan Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, yapılan çalışmayı beraberindeki CHP Selçuk İlçe Başkanı Mehmet Karanfil, ilçe yönetim kurulu üyeleri, gençlik kolları ve kadın kolları üyeleri ile birlikte inceledi. Başkan Sengel, Pamucak'ta devam eden Efes Antik Kanal Projesi ile ilgili de önemli açıklamalar yaptı.

 

"Hak ettiği değeri veriyoruz"

Göreve geldiklerinden bu yana Pamucak Sahili'nde Gezgin Fest ve çeşitli etkinlikler düzenleyerek sahilin tanınırlığını ve bilinirliğini arttırmaya çalıştıklarına dikkat çeken Başkan Sengel, bu çalışmaların bu yıl da Avrupa Plaj Voleybolu Şampiyonaları ile devam edeceğini kaydetti. 
 

"Kumsalların beyaz prensesleri" adını verdiği Türkiye'de ender görülen kum zambaklarının zarar görmemesi için onları çitlerle koruma altına aldıklarını, aynı zamanda ne kadar önemli bir endemik bitki olduklarını anlatabilmek için de bilgilendirme levhalarını yerleştirdiklerini belirten Başkan Sengel, "Dönem dönem kanal projesi kapsamında burada çeşitli kazılar yapılıyor ancak kıyılardan sorumlu olanlar, ne yazık ki bizim bu sahilde bulunan kum zambaklarına gösterdiğimiz özeni bu sahile göstermiyorlar. Umut ediyoruz ki böylesine önemli bir sahilin kıymetini anlarlar. Antik Kanal Projesi diye başlanan, bir türlü bitmeyen, balıkçılara da bir şekilde engel olan bu proje bir an önce tamamlanır" diye konuştu.

 

"Balıkçı tekneleri için uyarımızı yaptık"

Başkan Sengel, her ne kadar proje Selçuk Belediyesi'nin projesi olmasa da tüm bilgilendirmelerin ortaklaşa yapılmasını önermelerine karşılık Selçuk Belediyesi'nin es geçildiğini söyledi. Selçuk Belediyesi tarafından her yıl iş makineleri ile söz konusu kanalın açılması sağlanıp hem tatlı su balıklarının hem de balıkçıların denizle bağlantı yolunun açıldığını kaydeden Başkan Sengel, Antik Kanal Projesi kapsamında ilgili firma tarafından kanalın çevresine doldurulan kum yığınları nedeniyle bu yıl Selçuk Belediyesi'nin iş makinelerinin alana giremediğini ve bu çalışmayı yapamadığını söyledi.

Konuyla ilgili projeyi yürüten müteahhide dikkatli olunması gerektiğini, aynı zamanda denize açılan yerin ağzının hiçbir şekilde kapatılmaması gerektiğini yoksa balıkçıların çıkamayacağı konusunda defalarca uyarılarda bulunduklarını belirten Başkan Sengel, "Ancak bu konuyu çok önemsememiş olacaklar ki orası ağzı kapalı hale geldi ve balıkçıların teknelerinin çıkması engellendi. Biz, söz konusu yerin açılması gerektiğini ifade ettik çünkü bizim yetkimiz olmadığı için ve de oluşan kum yığınlarının bizim araçlarımızın girmesine müsaade edilmediği için bunu kendilerine ifade ettik ancak bu çağrımıza kulak vermediler. Dolayısıyla balıkçılarımız, bir şekilde denize ulaşamadılar. Sonrasında konuyla alakalı haberler çıkınca sanki o işleri yapmamış kişiler ve sorunu kendileri yaratmamış gibi davranmaya çalıştılar" ifadelerini kullandı.

 

 "Birlikteliğe her zaman varız"

Her zaman birlikte hareket etmekten yana olduklarının altını çizen Başkan Sengel;, "Tek başına yaptıkları işler sonucunda ortaya çıkan olumsuzlukları da kendi kendilerine olumluya çevirip de çözüm üreten bir noktaya gelmelerini de hayretle izliyoruz" diye konuştu.

Selçuk Belediyesi’nin kanal projesine ilişkin herhangi bir dahili olmadığı gibi herhangi bir izni de bulunmadığını kaydeden Başkan Sengel, "İZKA tarafından 2014 yılında yaptırılan ve ciddi maliyetlere sebep olan iki antik gemimiz de o kanalın olduğu yere konulmuş olmasına karşılık apar topar kaldırılıp kenara atıldı" dedi.

Sonuç itibariyle hem peyzaj çalışmaları hem de oraya bırakılan kum yığınlarının tahliye edilmesine ilişkin belediye olarak ellerinden geldiğince çaba sarf edeceklerinin altını çizen Başkan Sengel, "Şu anki mevcut durum, hepimizi çok üzmektedir. Tahmin ediyoruz ki bir süre sonra sular durulacak. Hep birlikte iş yapmak nedir diye adım atılacak. Bu kapsamda Selçuk Belediyesi olarak yetkilileri birlikte hareket etmeye davet ediyorum" şeklinde konuştu.

 

Onur Karagöz

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi