Advert
Advert

Çiftçilerin arılarla imtihanı

Çiftçilerin arılarla imtihanı
Çiftçilerin arılarla imtihanı Küçük Menderes
test Bu içerik 162 kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteklemeleriyle son yıllarda Torbalı'da arıcılık faaliyetlerine başlayanların sayısı arttı. Bal üretimi için gerekli eğitim alanlar verilen hibelerle bal üretimine başlıyor. Doğal çevresiyle bal üretimine elverişli bir alan sağlayan ilçedeki dağlık kesimlerdeki kovanlarda her sezon yüzlerce kilogram bal üretimi yapılarak iç piyasaya satılıyor. Torbalı'da bir dönem altın çağını yaşayan bal üretimi yeniden canlandırmak amacıyla girişimler devam ederken tarım arazilerine bırakılan kovanlarla ilgili şikayetler artmaya başladı.

Arı kovanları her yerde

Arı kovanlarının tarım arazilerinde çalışan işçilerinin yakınlarına bırakılmasıyla bazı üreticiler, arazilerine giremez hale geldi. Kovanları fark etmeyerek yakınlarından geçenleri ise arılar soktu. Çiftçiler, kovanların farklı yerlere bırakılması sebebiyle Torbalı Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı'na şikayetlerde buldu. Torbalı Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı'na bağlı bekçiler ise şikayetler doğrultusunda kovanların sahiplerine ulaşarak kovanlar tarım arazilerinden kaldırılmasını istedi.

"Bekçilerimiz işlem yapabilir"

Torbalı Çiftçi Malları Koruma Başkanı Özkan Burgaz, konuyla ilgi olarak, "İlçemizde tarım ve hayvancılığa ek olarak arıcılık faaliyetlerini her zaman destekliyoruz ancak son haftalarda kovanların tarım arazilerine bırakılması yönünde odamıza çok sayıda şikayet gelmeye başladı. Kovan sahipleri, arıların daha iyi bal yapması amacıyla sürekli olarak yerlerini değiştiriyor. Kovanların tarım arazilerine bırakılması ile çiftçilerimizin bir kısmı arazilerine giremez hale geldi. Bazı kovanların da ortak su alanlarına bırakıldığını gördük. Kovanları fark etmeyerek fazla yaklaşanları ise arılar soktu.

Arıcılardan ricamız, kovanlarını tarım arazilerinden uzak alanlara bırakmalarıdır. Yaşanan sorunun daha fazla büyümemesi için arıcıların bu uyarımızı dikkate almalarını önemle rica ediyoruz. Aksi takdirde bekçilerimiz işlem yapacaklardır" dedi.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi