Advert
Advert

Test sayısı 6 milyonu geçti

Test sayısı 6 milyonu geçti
Test sayısı 6 milyonu geçti Küçük Menderes
test Bu içerik 145 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 20 Ağustos koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 20 Ağustos'ta yapılan test sayısı 92 bin 301 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1412 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 19 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 882 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 6 milyon 61 bin 930 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı 254 bin 520'ye yükseldi. Son 24 saatte 19 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6058'e çıkarken entübe hasta sayısının 735 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 234 bin 797 kişinin koronavirüsü yendiği de kaydedildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Veriler düşük açıklanıyor gibi geliyor"
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi