Advert
Advert

Gelecek vadeden kurslara kayıtlar başlıyor

Gelecek vadeden kurslara kayıtlar başlıyor
Gelecek vadeden kurslara kayıtlar başlıyor Küçük Menderes
test Bu içerik 194 kez okundu.

Son yıllarda gençlerin gelecek kaygılarının başında iş bulma sorunu ilk sırada yer alıyor. Üniversite mezunu işsizlerin oranının arttığı ülkemizde birçok kişi, eğitimini aldığı mesleklerde çalışamıyor. Yaşanan dengesizlik, hayata yeni atılacak gençleri olumsuz etkiliyor. Eğitim fakültelerini bitirerek çalışma imkanı bulamamasıyla binlerce kişi, farklı sektörlere yönelmek zorunda kalıyor. Aylarca iş arayarak bir sonuç elde edemeyenler için Halk Eğitim Merkezleri, firmalardan gelen talep doğrultusunda kurslar açıyor. Açılan kursları başarıyla bitirenler kolaylıkla iş bulabiliyor. Torbalı Halk Eğitim Merkezi'nde de binlerce kişinin merakla beklediği kurs başvurularına kayıtlar pazartesi günü başlıyor.

Torbalı Halk Eğitim Merkezi, her eğitim öğretim döneminde ilçe genelinde işsizliğin azalması amacıyla birçok alanda kurs açıyor. Kurum yetkilileri ve bölgedeki firmaların talepleri doğrultusunda açılan kursların kontenjanları her yıl doluyor. Kursları başarı ile bitirerek sertifika almaya hak kazanan isimler, ilçedeki fabrikalarda istihdam ediliyor.

Torbalı Ticaret Odası, Torbalı İŞKUR Merkezi ve Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün katkılarıyla açılan kurslarla fabrikaların personel açığı kapatılıyor. Kurslarda ilgi alanlarında kendilerini geliştirmek isteyenler için de programlara yer veriliyor.

56 kurs açılacak

Torbalı Halk Eğitim Merkezi'nde mesleki ve kültür, sanat, el beceri alanlarında açılacak kurslar; Almanca, Arapça, arı yetiştiriciliği, aşçılık, bağımlılıkla mücadele, besi sığırcılığı, bilgisayar destekli muhasebe, bilgisayar kullanımı, bilgisayar işletmenliği, cenaze hizmetleri, cilt bakımı, dekoratif ahşap süsleme, diksiyon, drama, ebru,el sanatları ve nakış, emlak danışmalığı, etkili ve hızlı okuma, evde çocuk bakımı, fotoğrafçılık, gitar eğitimi, giyim-hazır giyim, grafik ve animasyon, hasta ve yaşlı öz bakımına destek olacakların eğitimi, hızlı klavye kullanımı, hijyen eğitimi, iğne oyası, ilk yardım, İngilizce, işaret dili, kalorifer ateşçiliği, keçe aksesuarları yapımı, Kuran-ı Kerim okuma, mantar yetiştiriciliği, manikür-pedikür teknikleri, meyve ağaçlarında budama-aşılama, model uçak, okuma yazma 1 ve 2'inci kademe, organik tarım, Osmanlıca, pasta-kurabiye yapımı, resim, satranç, spor, step-aerobik, takı yapımı, tel kırma, temel muhasebe, turistik ve hediyelik eşya yapımı, Türk halk müziği, Türk halk oyunları, web tasarımı, yabancılar için Türkçe eğitimi ve 23 yaş üzeri engelli eğitimi olarak belirlendi.

Bazı kursların üç kademe olarak verileceği belirtilirken kurslara başvurular kuruma gelinerek yapılacak.

 

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi