Advert
Advert

Tarımda devrim niteliğinde proje

Tarımda devrim niteliğinde proje
Tarımda devrim niteliğinde proje Küçük Menderes
test Bu içerik 197 kez okundu.

Toprak mahsullerinin üretiminde plansız ekim ve alım fiyatlarında her yıl büyük bir dengesizlik yaşanıyor. Plansız ekim ve farklı fiyatlandırmalarla üreticiler zarar ediyor. Özellikle Torbalı'daki çiftçilerin en fazla şikayetçi olduğu iki sorunun ortadan kaldırılması amacıyla Dijital Tarım Pazarı uygulaması geliştirildi. Ülke genelindeki tarımsal faaliyetlerin yeniden yapılandırılmasında önemli bir rol oynayacak projenin Torbalı'da tanıtımlarına başlandı.

Bilgilendirme toplantıları yapılıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımda dijitalleşme adına çok önemli bir projeye imza attı. Çiftçinin alın teri ve bin bir emekle ürettiği ürünlerin değeri, Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) ile tüm alıcılar ve üreticilerce takip edilecek. Ekimi yapılan bütün toprak mahsullerinin her aşamasının takip edileceği sistemin üreticiler tarafından yaygın bir şekilde kullanılması amacıyla Torbalı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde görevli ziraat mühendisleri, köyleri ziyaret etmeye başladı. Kurum personeli, yaptıkları ziyaretlerde çiftçilere Dijital Tarım Pazarı işleyişi ve faydaları hakkında detaylı bilgiler veriyor. E-devlet şifresi ile giriş yapılan sistemde alım satımlar, devlet güvencesi ile takip ediliyor.

"Sisteme kayıtları artıracağız"

Torbalı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hakan Karayaka, üreticilerin sistemi takip etmeleri gerektiğine vurgu yaparak "Dijital Tarım Pazarı, alıcı ve üreticiyi bir araya getiren yeni bir platform. Sistemde alıcı talep ettikleri ürünleri rahatlıkla bulabilecek, aynı şekilde üreticimiz de mahsulünü satabilecek. Torbalı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak ilçemizdeki üreticilerin sisteme kayıtlarını arttırmak amacıyla saha çalışmaları başlattık. Arkadaşlarımız, köylere giderek üreticilere bilgi veriyor. Sistemin çiftçilerimize birçok faydası bulunuyor. Dijital Tarım Pazarı hakkında bilgi almak isteyenler, kurumumuza gelebilir" dedi.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi