Advert
Advert

Anız yangınları bitmek bilmiyor

Anız yangınları bitmek bilmiyor
Anız yangınları bitmek bilmiyor Küçük Menderes
test Bu içerik 193 kez okundu.

Torbalı'daki tarım arazilerinde yaz dönemi sebze ve meyvelerin hasadında sona gelindi. Çiftçiler, hasadı biten arazileri temizleyerek kış mahsullerini ekmek için hazırlıklara başladı. Yeni sezonun ekim işlemlerinin bir ay içerisinde tamamlanması beklenirken üreticilerin büyük bir kısmı arazilerini temizlemek amacıyla anız yakmaya başladı. Tarım arazilerinde yakılan anızlarla ilgili Torbalı Orman İşletme Şefliği önemli uyarılar yaptı.

"Verim kaybına yol açıyor"

Torbalı Orman İşletme Şefi Hüseyin Ali Ergül, Torbalı Kaymakamlığı'nın her ay yaptığı muhtarlar toplantısında anızların yakılması ile çevrede bulunan çalı, hasat edilmemiş tarladaki ürünler, ormanlar, telefon ve elektrik iletim hatları ve yakın alandaki yerleşim yerlerinin zarar görebileceğine dikkat çekti.

Katıldığı her toplantıda anızların tarlada kalması ile toprak veriminde artış olabileceğini belirten Ergül, "Yanlış bir alışkanlıkla çiftçilerin tarladaki bitki saplarının ekonomik değer taşımadığı düşüncesiyle böcek ve diğer zararlıların yok edilmesi, çeşitli hastalıkların önlenmesi, toprak işlemede kolaylık sağlaması ve daha fazla verim alınması amacıyla yaygın olarak anız ve kuru otları yakılması yaygınlaştı. Hasat yapıldıktan sonra en büyük sorun anız yakılmasıdır. Bu uygulama, toprağı adeta öldürüyor. Toprağın tüm verimliliğini alıyor" dedi.

"Tarım için en zararlı uygulama"

Anız yakılmasının doğal çevre üzerindeki etkisine değinen Ergül, "Anız yakmak, su ve rüzgar erozyonunu artırmakta. Bu nedenle toprağın en değerli üst katmanları, rüzgar ve su ile taşınarak yok oluyor. Anız yakma sonucunda doğal denge bozularak zararlı böcekler ve hastalıklar çoğalmaktadır. Tarımsal üretimin ana kaynağı olan toprağın biyolojik, kimyasal ve fiziksel yapısının ve çevrenin korunarak doğal denge içerisinde toprağın verimliliğinin sürdürülebilirliği için çiftçiler de gerekli önlemleri almalıdır. Çiftçilerimizin anız yangınlarına karşı hassasiyet göstermesi, böyle bir yanlış uygulamadan kaçınması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yardım kampanyasına destekler artıyor
Yardım kampanyasına destekler artıyor
Çakırağa Konağı misafirlerine hazırlanıyor
Çakırağa Konağı misafirlerine hazırlanıyor