Advert
Advert

Toplam vaka sayısı 250 bini geçti

Toplam vaka sayısı 250 bini geçti
Toplam vaka sayısı 250 bini geçti Küçük Menderes
test Bu içerik 169 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 17 Ağustos koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 17 Ağustos'ta yapılan test sayısı 74 bin 846 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1233 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 22 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1002 kişi ise koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 5 milyon 800 bin 88 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı 250 bin 542'ye yükseldi. Son 24 saatte 22 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5996'ya çıkarken entübe hasta sayısının 686 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 231 bin 971 kişinin koronavirüsü yendiği de kaydedildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İki mahallede kesinti
İki mahallede kesinti
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette