Advert
Advert

Farklı performansla kadınlara uyanış çağrısı

Farklı performansla kadınlara uyanış çağrısı
Farklı performansla kadınlara uyanış çağrısı Küçük Menderes
test Bu içerik 237 kez okundu.

Performans sanatçısı Ebru Atilla, şiddete ve dayatmalara karşı duran kadınlar için farklı bir formatta hazırladığı yoga videosunu "Şimdi Derin Bir Nefes Al" adlı Youtube kanalında paylaştı. Selçuk Saint Jean Bazilikası'nda hazırladığı pratikle "Bize dayatılanları değil, nefesimizi dinliyoruz" diyen Atilla, alışılmışın dışında hazırladığı yoga videosunda kadınları birlik olmaya, özgür olmaya çağırarak, "Bu protest performansı kadının ihtiyacı olan uyanışın pratiği olarak tasarladım çünkü kadın, özgürlüğü yaşam içinde meydanlarda elde edilebilecek" dedi.

Güçlü olmaya davet ediyor

Saint Jean Bazilikası'nın tarihi atmosferinde yaptığı pratik boyunca, "Bedenlerine sahip çıkan, kararlarını kendisi veren, ruhunu ve bedenini özgürleştiren" kadınların hikayesini anlatan bir performans sergileyen Ebru Atilla, kadınları rakamla ifade eden düzene, "buradayım" duruşuyla karşı durarak başlıyor pratiğine.

Vazgeçmemeyi, öz savunma hakkını, itaat etmemeyi anlatırken "Bize dayatılanları değil, nefesimizi dinliyoruz" diyerek kadınları korkmamaya, birlikte durmaya, kadın cinayetlerini durdurmaya, şiddete hayır demeye çağırıyor. Kadınlara sadece nefeslerinin sesini dinlemelerini söyleyen Atilla, pratiğin sonunda kadınları birlikte durmaya, güçlü olmaya, yepyeni bir hayata ulaşmaya davet ediyor.

Kadın projeleri üzerine konuştular

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel'i ziyaret eden Ebru Atilla, protest performans olarak nitelendirdiği çalışmasının detaylarını Başkan Sengel ile paylaştı. Başkan Sengel ile Atilla, kadın dayanışmasının örneklerini sergilemek amacıyla kadın temalı yeni projeler üzerine de konuştular. Başkan Sengel, ayrıca Ebru Atilla’nın performansını sosyal medya hesaplarından da paylaştı.
 

Büşra Boyar

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi