Advert
Advert

İyileşen sayısında ciddi azalma var

İyileşen sayısında ciddi azalma var
İyileşen sayısında ciddi azalma var Küçük Menderes
test Bu içerik 120 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 14 Ağustos koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 14 Ağustos'ta yapılan test sayısı 70 bin 192 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1226 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 22 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 923 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 5 milyon 592 bin 72 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı 246 bin 861'e yükseldi. Son 24 saatte 22 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5934'e çıkarken entübe hasta sayısının 656 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 228 bin 980 kişinin koronavirüsü yendiği de kaydedildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yardım kampanyasına destekler artıyor
Yardım kampanyasına destekler artıyor
Çakırağa Konağı misafirlerine hazırlanıyor
Çakırağa Konağı misafirlerine hazırlanıyor