Advert
Advert

Ölüm sayısı 6000'e yaklaştı

Ölüm sayısı 6000'e yaklaştı
Ölüm sayısı 6000'e yaklaştı Küçük Menderes
test Bu içerik 242 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 13 Ağustos koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 13 Ağustos'ta yapılan test sayısı 66 bin 892 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1243 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 21 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 968 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 5 milyon 521 bin 880 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı 245 bin 635'e yükseldi. Son 24 saatte 21 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5912'ye çıkarken entübe hasta sayısının 647 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 228 bin 57 kişinin koronavirüsü yendiği de belirtildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Her yerde zorunlu olan HES Kodu’nun nasıl alındığını sizler için anlattık
Her yerde zorunlu olan HES Kodu’nun nasıl alındığını sizler için anlattık