Advert
Advert

Durum kötüye gidiyor

Durum kötüye gidiyor
Durum kötüye gidiyor Küçük Menderes
test Bu içerik 201 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 12 Ağustos koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 12 Ağustos'ta yapılan test sayısı 67 bin 237 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1212 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 18 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 934 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 5 milyon 454 bin 988 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı 244 bin 392'ye yükseldi. Son 24 saatte 18 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5891'e çıkarken entübe hasta sayısının 632 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart’tan bu yana 227 bin 89 kişinin korona virüsü yendiği de belirtildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Her yerde zorunlu olan HES Kodu’nun nasıl alındığını sizler için anlattık
Her yerde zorunlu olan HES Kodu’nun nasıl alındığını sizler için anlattık