Advert
Advert

Diş hastanesinde koronavirüs tedbirleri

Diş hastanesinde koronavirüs tedbirleri
Diş hastanesinde koronavirüs tedbirleri Küçük Menderes
test Bu içerik 200 kez okundu.

Koronavirüsün bulaşma riskinin en fazla olduğu sağlık kurumlarında verilen tedaviler, alınan önlemlerle bir süreliğine kısıtlandı. Sağlık kurumlarına gelen hastalar arasında temas ve ortak kullanılan alanlardan virüs bulaşma riskine karşılık getirilen düzenlemeler, normalleşme süreciyle birlikte kaldırıldı. Torbalı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde de sadece acil durumlarda yapılan müdahalelerin kapsamı bir ay önce genişletildi.

Her hasta öncesi dezenfekte işlemi yapılıyor

Torbalı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde koronavirüs sebebiyle poliklinikler kapatıldı. Sadece acil biriminin hizmet verildiği merkezde kademeli olarak verilen sağlık hizmetlerinin kapsamı genişletildi. Merkezde kısa süre önce tüm ağız ve diş sağlığı tedavileri yapılmaya başlandı. Diş doktorları, gelen hastaları özel koruyucu tek seferlik tulumlar giyerek müdahale ederek şikayetlerini dinliyor. Özel diş sağlığı merkezlerindeki yoğunluğun aksine Torbalı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde her doktor, bir gün içerisinde sadece 10 hastayı tedavi edebiliyor.

Acil olmadıkça gitmeyin

Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı rehberde alınan önlemler doğrultusunda her hasta için özel tulum giyilerek muayene sonrasında yarım saatlik sürede kullanılan bütün tıbbi teçhizat dezenfekte ediliyor. Gelen hastaların tedavileri yapılırken koronavirüsten de korunması amacıyla uygulanan tedbirler sebebiyle Torbalı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ndeki poliklinik ve acil serviste her gün ortalama 200 hastaya hizmet verilebiliyor. Şu anda 15 diş doktorunun görev yaptığı merkezde sadece MHRS sistemi üzerinden gelen hastalara müdahale edilirken acil biriminde ise haftanın yedi gün yirmi dört saati durumu öncelik gerektiren acil hastalar tedavi ediliyor.

Koronavirüs tedbirlerinin en üst seviyeye çıkarıldığı merkezdeki tedavilerin süresinin ne zaman normale döneceği ise henüz bilinmiyor. Uzmanlar, koronavirüs salgını sürecinde ağız ve diş tedavilerinde acil durum dışında merkeze gidilmemesi konusunda uyarılarda bulundu.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi