Advert
Advert

İkinci el araç fiyatlarına düzenleme geliyor

İkinci el araç fiyatlarına düzenleme geliyor
İkinci el araç fiyatlarına düzenleme geliyor Küçük Menderes
test Bu içerik 1073 kez okundu.

Ödemiş Sanayi Sitesi'nde oto ekspertiz olarak çalışan Sefa Yeşil, yükselen ikinci el araba fiyatları ile ilgili olarak bilgi aktardı. Yeşil, "Sıfır arabanın fiyatı, şu anda 180 bin lira. İkinci el arabanın fiyatı ise 190 bin lira. İkinci el araç, sıfırından daha pahalıya satılıyor. Bu sistem, yıl başına doğru birkaç ay içerisinde yeni düzenleme ile birlikte değişecektir. Bundan sonraki süreçte araba fiyatlarındaki artış durağanlaşacak ve artık artış olamayacaktır" dedi.

"Herkes araç alım satımı yapamayacak"

İkinci el araç fiyatlarının yüksek olmasının sebebinin pandemi sürecinde sıfır araç üretiminin fazla olmaması ve ülkemize sıfır araçların gelmemesi olduğunu kaydeden Yeşil, "Bunun yanında herkesin oto alım-satım işine yönelmesinden dolayı ikinci el araç fiyatları yükseldi çünkü galericiler harici berber, manav ya da öğretmen araba alım satımına başladı. Şöyle ki; bir şahıs 150 bin liraya bir araç alıyor. Aracı alır almaz fiyatının üstüne 5000 lira koyup araba ilan sitelerine ilan veriyor. Belirli bir sistem olmadığı için galericiler dışındaki şahısların araba fiyatlarının yükselmesini tetikliyor. 1 Eylül tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan yeni yasa gereği artık herkes araç alım satımı yapamayacak. Alım satım işini gerçekleştirmek isteyenler, belirli bir yetki belgesine sahip olacaklar hatta bu işi sadece galericiler yapabilecekler" ifadelerini kullandı.

"İkinci el araç alacaklar beklesin"

Yeşil, sözlerini şöyle noktaladı: "1 Eylül itibariyle gerçekleşecek düzenleme sonrası bu işi yapan ve yapmayan kişiler belli olacaktır. Alım satım işini sadece galeri sahipleri gerçekleştirecekler. Hatta şahıslar öncesinde bir yılda üç araç satışı gerçekleştiriyorlarken düzenleme sonrası bu sayı kısıtlanacak. Vekalet ile satış işlemine de kısıtlama getirilecek ki alım satım işini sadece galeri sahipleri yapabilsinler.

İkinci el araç satın alacak olan kişiler beklesinler. Fiyatlar şu an durağan seviyede daha fazla yükselmeyecek. Bizi m düşüncemiz bu yönde. Yavaş yavaş sıfır araçlar ülkeye gelmeye başladı. Hatta Ödemiş'te birkaç galerici arkadaşımız sıfır araç satın aldı. Biraz zaman geçtiğinde durağan olan fiyat artışı azalmaya başlayacaktır."

Büşra Boyar

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Veriler düşük açıklanıyor gibi geliyor"
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi