Advert
Advert

Tire Süt Kooperatifi'nden su sıkıntısı açıklaması

Tire Süt Kooperatifi'nden su sıkıntısı açıklaması
Tire Süt Kooperatifi'nden su sıkıntısı açıklaması Küçük Menderes
test Bu içerik 438 kez okundu.

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Küçük Menderes Havzası'nda etkisi gittikçe büyüyen su sorununun hem tarımsal üretimi hem de sanayinin geleceğini tehdit ettiğini savundu. Eskiyörük, yaptığı yazılı açıklamada su sorunu nedeniyle ortaklarının üretimi sürdürmekte zorlandığını ifade etti.

Süreç içinde yer altı sularının hoyratça kullanıldığını kaydeden Eskiyörük, "Kışın yağmur sularının denize akıp gitmesine seyirci kalındı. Her geçen yıl yeraltı suları azala azala gelinen noktada ovanın büyük bölümünde artık sulu tarım yapılamaz hale geldi" değerlendirmesinde bulundu.

"Tankerle su taşıyorlar"

Tire Ovası'ndaki artezyenlerin çoğunun kesildiğini aktaran Eskiyörük, şunları kaydetti: "Hayvancılık yapanlar bırakın yem bitkisi üretmeyi, hayvanını sulamak için tankerlerle su taşıyor. Su sorununu çözmezsek ovada üretim biter, hayvancılık biter. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı bölgemizde sanayiciler büyük yatırım yaptı. Bu sanayiler kapanır. Binlerce insan işsiz kalır. Sanayiciler de şu an da tankerlerle su taşıyarak üretim yapıyorlar."

Çözüm önerilerini sıraladı

Açıklamada su sorununun çözümü için önerilerini de sıralayan Eskiyörük; yağmur suyunu tutacak, dağdan gelen suyun önüne vadiler oluşturacak göletler yapılması ve yer altı sularının beslenmesi, Küçük Menderes Nehri'nin temizlenerek ıslah edilmesi ve sanayi işletmelerinin atık sularının arıtılarak tarımsal sulamada kullanılması gerektiğini ifade etti.

Şazenuş Keskin

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı