Advert
Advert

Büyükşehir'den suya dev zam kararı

Büyükşehir'den suya dev zam kararı
Büyükşehir'den suya dev zam kararı Küçük Menderes
test Bu içerik 322 kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 1 Eylül 2020'den itibaren geçerli olmak üzere suyun metreküp fiyatına yüzde 11.76 oranında zam yapılmasını kararlaştırdı.

 

Ağustos ayı birinci olağan meclis toplantısı, belediye salonunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında yapıldı. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda oy çokluğuyla kabul edilen su zammı ve alt yapı çalışmalarında kullanılması için 34 milyon dolar ve 49 milyon 800 bin avro kredi çekilmesine ilişkin önerge görüşüldü. Toplantıda kredi kullanma kararı oy birliğiyle kabul edilirken suya Eylül ayı itibariyle yüzde 11.76 zam yapılması önerisi, CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin oylarıyla oy çokluğuyla kabul edildi.

 

Alınan kararla konut abonelerinde 0-13 metreküp arası suyun metreküp fiyatı 5.57 liraya yükselirken 14-20 metreküp fiyatı ise 6.02 liraya çıktı. 21 ve üstü metreküp suyun fiyatı ise 12.41 lira olarak belirlendi.

 

Kiraz'daki sorunu hatırlattı

 

Su zammı oylamasına ret oyu kullanan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, suya yapılan yüzde 11.76 zammı eleştirdi. Türkiye'nin en pahalı suyunu İzmir'in yeniden kullanmaya başladığını belirten Hızal, "Sekiz ay önce yine zam yapılmıştı. Grup olarak yatırım odaklı talep edilmiş kredilere onay veriyoruz. Kiraz'daki su ihtiyacı, Kiraz Belediyesi tarafından tankerlerle gideriliyor. 16 ay önce bu sorunu gidereceğinizi söylemiştiniz. Bu sorun sadece Kiraz'da değil; Dikili'de, Foça'da, Karaburun'da ve tüm şehirde yaşanıyor. Bu şehirde neredeyse 72 saat suların kesildiği dönemi yaşıyoruz. Bir taraftan mağdur edeceksiniz, su ihtiyacını gideremeyeceksiniz, bir taraftan çıkıp su zammını savunacaksınız. Bu, kabul edilir bir durum değil. Burada babalar gibi bir zam yapıldı" dedi.

 

Öte yandan Başkan Soyer ise yatırım yapmaya devam ettiklerini, fiyat uyarlamasını sadece maliyetleri karşılamak için yaptıklarını öne sürdü. 

 

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı