Advert
Advert

"Beş yıl sonra tarım yapılamayabilir"

Küçük Menderes
test Bu içerik 1015 kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Ağustos ayı ilk birleşiminde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kuraklığın kapıda olduğunu belirterek bu durumun özelikle Küçük Menderes Havzası'ndaki tarımsal faaliyetleri durma noktasına getirebileceği uyarısında bulundu.

İzmir'in bazı ilçelerinde yaşanan su sıkıntılarını ve bu bölgelerde yapılan çalışmaları değerlendiren Başkan Soyer, "Kiraz'da 14 tanesi bizim dönemimizde olmak üzere 47 kuyu açıldı. Dokuz yeni kuyu için de ihaleye çıkıldı. Buradaki mesele şu: Suyun vahşice tüketildiği bir tarım ekonomisini sürdürürseniz sonunda sadece Kiraz'da değil, Türkiye’nin hiçbir yerinde su bulamaz hale gelirseniz. Bizim tarım planlaması konusunda ciddi şekilde havza ekonomileri üzerinden yeni düzenlemeler yapmamız lazım. Su sadece İzmir'in ya da Türkiye'nin meselesi değil, dünyanın meselesi. Dünya, muazzam bir kuraklığa doğru gidiyor.

"Üretimi devlet planlamalı"

Küçük Menderes Havzası'nda belki önümüzdeki beş yıldan sonra tarım yapılamaz hale gelecek. Bizim tarım ekonomisini planlamamız lazım. Üretici bugün patates ekiyor, ertesi sene başka şey ekiyor. Bunu devletin planlaması gerekiyor. Eskiden böyleydi. Artık yapılmıyor. Sorun, küresel bir sorundur. Kuraklaşma ve çölleşme ile ilgili sorundur. Kiraz'da yaşadığımız, mesele sadece bunun uç gösterdiği bir konudur" dedi.

Sıkıntının nedeni kuyu çökmesi

Ödemiş'te geçtiğimiz günlerde yaşanan sıkıntının bir kuyunun çökmesi nedeniyle olduğunu söyleyen Soyer, bayramın ikinci günü sorunun çözüldüğünü belirtti. İzmir'in 23 ileri biyolojik arıtma tesisiyle Türkiye'de bu alanda lider olduğunu vurgulayan Soyer, iki yeni arıtma tesisinin daha açılacağını önümüzdeki süreçte yapımına başlanacağını söyledi.

 

Büşra Boyar

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı