Advert
Advert

Ödemiş'te ikinci ürün mısır toprakla buluşuyor

Ödemiş'te ikinci ürün mısır toprakla buluşuyor
Ödemiş'te ikinci ürün mısır toprakla buluşuyor Küçük Menderes
test Bu içerik 967 kez okundu.

Son yıllarda mısır üretimi ile dikkatleri çeken Küçük Menderes Ovası'nda üreticiler, ikinci ürün mısır ekimine hazırlanıyor. 300 bin büyükbaş hayvanın bulunduğu Ödemiş ilçe merkezli ovada üretim, büyük oranda silajlık mısıra yönelmiş durumda. Et ve süt üretiminin en güvenli liman olduğunu belirten üretici Rahim Erol, "Tarım ürünleri fiyat istikrarı vermediği için çiftçi hayvancılığa yönelmiş durumda" dedi.

Yem bitkisi olarak ekilen mısırın özellikle süt veriminde önemli bir yeri olduğunu belirten Emirlili çiftçi Rahim Erol, "Mevsimin ve toprağın özelliğine göre yem bitkisi üretimi yapıyorum. Yem bitkisini kendimiz üretmezsek hayvancılıktan da zarar ederiz. Mısır, bizim için önemli bir yem bitkisi. Satış kaygımız da yok" dedi.

Bahar aylarında ekilen birinci ürün mısırın Ağustos başından bu yana devam ettiğini belirten Erol, "Mısır hasadı, bu ayın sonuna kadar devam eder. Hasadın ardından isterseniz ikinci ürün mısırı tarlaya ekebilirsiniz. Bunu yaparken tohum ve toprak kalitesine dikkat etmeniz gerekir" dedi.

Ekim kalitesi önemli

Kaymakçılı tohum bayii köşe yazarımız Mehmet Şahan da Ödemiş'te 120 bin dekar civarında mısır ekimi yapıldığını tahmin ettiklerini belirterek, "Bölgemizde son yıllarda gelişen hayvancılık, çiftçileri ister istemez mısır üretimine yöneltti. Edindiğimiz bilgilere göre, Ödemiş'te 100 dekar civarında alana birinci ürün mısır ekimi yapılıyor. 25 bin dekar civarında da ikinci ekim olarak düşünürsek 125 bin dekarlık bir alana mısır ekiliyor. Bunun yanı sıra yaklaşık 100 bin dekarlık da yonca, arpa, buğday ve karamba gibi diğer yem bitkileri ekimi yapılıyor" dedi.

Mehmet Şahan, çiftçinin genellikle kulaktan dolma bilgilerle ekim yaptığını belirterek şunları kaydetti:  "Mısır deyip geçmemek gerekir. Ekim yapılacak toprağın yapısı ve kalitesinin belirlenmesi ile su varlığı mısır üretimi için çok önemlidir. En yüksek verimi alabilmek için bilimsel veriler ve tecrübelerden yararlanmak gerekir. Bitki kalınlığı ve boyu ile yaprak ve sömek kalitesi, silajın kalitesini belirler. Üretim bilinçsiz yapıldığı takdirde 10 ton silaj alınabilecek bir yerden 7-8 tona düşülebilir. Kaynaklarımızı doğru kullanmak zorundayız. Dededen gördüğümüz tarımı bilimsel tarımla birleştirmeliyiz."

Onur Şahan

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Veriler düşük açıklanıyor gibi geliyor"
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi