Advert
Advert

Binlerce takım sonuç bekliyor

Binlerce takım sonuç bekliyor
Binlerce takım sonuç bekliyor Küçük Menderes
test Bu içerik 374 kez okundu.

Pandemi süreci nedeniyle Mart ayında ara verilen tüm liglerden bir kısmı, geçtiğimiz haftalarda oynanarak sonuca bağlanırken Bölgesel Amatör Lig ve illerin en üst seviye amatör liglerinde ise 2019-20 sezonunun akıbeti belirsizliğini koruyor.

Süper Lig'de kalan haftalar oynanıp şampiyon belli olurken kulüplerin başvurusu üzerine küme düşme bir defaya mahsus olarak kaldırılarak önümüzdeki sezon ligin 21 takımla oynanmasına karar verildi. 1. Lig'de de normal sezon tamamlandı ve play off sonucu yükselen üçüncü takım da netleşti. Süper Lig gibi bu ligde de son üç sıradaki takımlar, bir alt lige gerilemedi.

2. ve 3. liglerde normal sezonun kalan maçları oynanmazken birincilerin direkt bir üst lige yükselmeleri kararı alındı. Play off hattındaki takımlar da birbirleri ile oynayarak sonucu belirlediler. Bu liglerde de bu sezon için küme düşmenin kaldırılmasına hüküm verildi.

20 takım yükseldi ama...

Bölgesel Amatör Lig'de ise bu süreç içerisinde tam bir kaos yaşandı. Uzun süren tartışmaların ardından önce 11 grupta ilk sırada bulunan takımların 3. Lig'e alınması kararlaştırılırken daha sonra ise normal sezonun henüz bitmemesi nedeniyle diğer takımların itirazları ile liderlerin en fazla üç puan gerisindeki dokuz takım da profesyonel liglere merhaba dedi. Böyle toplamda 20 takım, önümüzdeki sezon 3. Lig'de yer lamaya hak kazandı.

Ligdeki diğer takımların durumu ise meçhul. Karmaşık statüsü nedeniyle her yıl tartışma konusu olan Bölgesel Amatör Lig'de küme düşmenin olup olmayacağı halen açıklanmadı. Bu durum, Küçük Menderes Havzası'ndaki Torbalıspor'u da yakından ilgilendiriyor. Pandemi öncesi ligin dibine demir atan ve direkt düşme anlamına gelen potada yer alan kırmızı beyazlılar, ayrıca gruptaki İzmir takımlarının da sonuncusu olduğu için statü nedeniyle de doğrudan lige veda edecekti ancak koronavirüs nedenli belirsizlik yüzünden Ağustos ayının neredeyse yarısına gelinmesine rağmen Torkos'un 2020-21 sezonunu nerede geçireceği belli değil.

Bayındırspor'un kaderi ne olacak?

Süper Amatör Lig ve daha az kulübü olan illerde bunun muadili olan 1.Amatör Lig'de de durum belirsiz. Bir üst lig olan Bölgesel Amatör Lig'de düşmenin olup olmayacağının kesinleşmemesi, illerin en yüksek seviyedeki amatör futbol liglerini de etkiledi. Bazı illerde lig usulü oynanan kümeler, bazı illerde ise play off grupları ile sürdürülüyordu. Küçük Menderes temsilcisi Bayındırspor da play off turuna kalan ekiplerden birisi olmasına rağmen bu durumdan etkileniyor. İzmir'in yanı sıra İstanbul, Trabzon, Aydın gibi play off oynanan liglerdeki takımlar beklemede.

Öte yandan pandemi öncesi tamamlanan İzmir 1. Amatör Küme'den Süper Amatör Lig'e çıkan Tire Belediyespor ile diğerlerinin durumu tescillenirken henüz başlayan 2. Amatör Küme ise önümüzdeki sezon için 1. Amatör Küme ile birleştirilmişti.

Şazenuş Keskin   

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi