Advert
Advert

Test sayısı 60 binin üzerinde

Test sayısı 60 binin üzerinde
Test sayısı 60 binin üzerinde Küçük Menderes
test Bu içerik 265 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 9 Ağustos koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 9 Ağustos'ta yapılan test sayısı 61 bin 446 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1182 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 15 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1103 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 5 milyon 263 bin 816 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı 240 bin 804'e yükseldi. Son 24 saatte 15 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5844'e çıkarken ağır hasta sayısının 596 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 223 bin 759 kişinin koronavirüsü yendiği de belirtildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı