Advert
Advert

Pırasa toprakla buluştu

Pırasa toprakla buluştu
Pırasa toprakla buluştu Küçük Menderes
test Bu içerik 135 kez okundu.

Torbalı'nın verimli tarım arazilerinde yaz mahsullerinin hasadı tüm hızıyla devam ediyor. Üreticiler, bu sene fidelerde oluşan hastalık nedeniyle ürün kaybının yaşandığı domates ve biberin hasadını bitirmek amacıyla çalışmalarını hızlandırdı. Bazı ürünlerin  hasadı devam ederken üreticilerin bir kısmı ise kış sebze ve meyvelerin ekimine başladı.

İlçede yaz aylarında en fazla domates, kış aylarında ise pırasa ekimi gerçekleştiriliyor. Yurt dışına ihraç edilmesi ve fabrikalarda ham madde olarak işlenmesinden dolayı iki ürün zirvede yer alıyor. Domates, kurutmalık veya salçalık konserveler halinde yurt dışına gönderiliyor. Pırasa ise şoklanarak Avrupa ülkelerine satılıyor. Yılın on ayında taze pırasanın bulunduğu Torbalı'da geçtiğimiz haftalarda pırasanın ekimi başladı. İlk olarak Özbey Mahallesi'ndeki tarım arazilerine ekimi yapılan pırasanın iki ay sonra istenilen uzunluğa ulaşmasıyla hasadının başlaması bekleniyor.

Üretici, pırasadan umutlu

Geçtiğimiz yıl plansız ekim nedeniyle tarladan çıkış fiyatı bir liranın altına düşen pırasanın bu sene beklenilen kar oranını yakalaması bekleniyor. Özbey Mahallesi Muhtarı Şemsettin Kanza,  pırasa ekimiyle ilgili olarak, "Mahallemizdeki tarım arazilerinde yılın on ayı taze pırasa bulmak mümkün. İlçedeki pırasanın en fazla ekildiği mahalleler arasında yer alan bölgedeki tarım arazilerinde pırasa ekimi, geçtiğimiz hafta başladı. Pırasalar, artan hava sıcaklıklarına karşı sulanıyor" dedi.

Pırasa üreticilerinden Mustafa Emir ise, "Geçtiğimiz sene pırasanın çok fazla ekilmesi ve şiddetli esen rüzgarlardan dolayı rekoltede düşüş yaşandı. Bu sene ise beklentimiz yüksek. Pırasanın bu yıl altın dönemini yaşayacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Her yerde zorunlu olan HES Kodu’nun nasıl alındığını sizler için anlattık
Her yerde zorunlu olan HES Kodu’nun nasıl alındığını sizler için anlattık