Advert
Advert

Vaka sayısı artıyor

Vaka sayısı artıyor
Vaka sayısı artıyor Küçük Menderes
test Bu içerik 249 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 7 Ağustos koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 7 Ağustos'ta yapılan test sayısı 56 bin 726 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1185 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 15 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1028 kişi korona virüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 5 milyon 138 bin 528 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı, 238 bin 450'ye yükseldi. Son 24 saatte 15 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5813'e çıkarken entübe hasta sayısının 586 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 221 bin 574 kişinin koronavirüsü yendiği de belirtildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Veriler düşük açıklanıyor gibi geliyor"
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi