Advert
Advert

Vaka sayısında ciddi artış

Vaka sayısında ciddi artış
Vaka sayısında ciddi artış Küçük Menderes
test Bu içerik 429 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 6 Ağustos koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 6 Ağustos'ta yapılan test sayısı 54 bin 494 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1153 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 14 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1040 kişi korona virüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 5 milyon 81 bin 802 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı 237 bin 265'e yükseldi. Son 24 saatte 14 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5798'e çıkarken entübe hasta sayısının 580 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 220 bin 546 kişinin koronavirüsü yendiği de kaydedildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yardım kampanyasına destekler artıyor
Yardım kampanyasına destekler artıyor
Çakırağa Konağı misafirlerine hazırlanıyor
Çakırağa Konağı misafirlerine hazırlanıyor