Advert
Advert

Vaka sayısı yeniden binin üzerinde

Vaka sayısı yeniden binin üzerinde
Vaka sayısı yeniden binin üzerinde Küçük Menderes
test Bu içerik 118 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 4 Ağustos koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 4 Ağustos'ta yapılan test sayısı 46 bin 249 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1083 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 18 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 994 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 4 milyon 973 bin 466 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı, 234 bin 934'e yükseldi. Son 24 saatte 18 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5765’e çıkarken entübe hasta sayısının 583 olduğu belirtildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 218 bin 491 kişinin koronavirüsü yendiği de kaydedildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Veriler düşük açıklanıyor gibi geliyor"
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi