Advert
Advert

Yanan alanlar hakkında konuştu

Yanan alanlar hakkında konuştu
Yanan alanlar hakkında konuştu Küçük Menderes
test Bu içerik 1285 kez okundu.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Kurban Bayramı'nda Ödemiş'te, yörede ve İzmir'in bazı semtlerinde yaşanan yangınlar hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Başkan Eriş, "Pazartesi günü öğleden sonra Beyazıtlar Mahallesi'nde gerçekleşen yangın, orada bulunan dere yatağımızın solunda kalan kısımda başlamış. Ben, o an Bozdağ Mahallesi'ndeydim. Muhtarımızla görüştük. Muhtarımız bana, 'Başkanım merak etme. Müdahale ettik. Hepimize geçmiş olsun' dedi. Daha aradan bir saat geçmeden bu kez dere yatağının sağ tarafında yangın çıktığını öğrendik. Kasıt olup olmayacağı, arkadaşlar arasında konuşuldu. Tabii her iki yangının da niçin çıktığı, itfaiye ekiplerinin araştırması ve jandarma ekiplerinin soruşturması sonucu belirlenecek. Hata da olabilir. Atılan bir sigara izmariti yangına sebep vermiş olabilir. Zeytinliklerin altları, kıyıdaki çalılar, her yer altın sarısı, otların kurumuş olduğu bir dönem. Oradaki üzüntümüz, bir üreticimize ait samanların yanması oldu. Ciddi bir maddi kayıp söz konusu oldu. Zeytinlikler de zarar gördü. Sevindirici yönü de herhangi bir can kaybının olmaması" ifadelerini kullandı.

"Bu kadar yangının aynı anda

çok sayıda yerde çıkması farklı bir olay"

 

Başkan Eriş,"Manisa'nın Ahmetli ile Turgutlu ilçeleri arasında çıkan yangın da oldukça büyük bir yangındı. Üç gün sürdü. Yetkililer, ilk gün bizden herhangi bir talepte bulunmadı ancak ikinci gün öğlen Gölcük'ten helikopterlerle alana su taşındı. Söndürülen alan soğutuldu ancak yeterli gelmeyince Orman İşletme Bölge Müdürlüğümüz, bizden destek istedi. Biz de tankerlerimiz ve dozerlerimizle yangın alanına gittik. Beş arkadaşımız orada görevliydi. Aynı şekilde Menderes'te de yangın meydana geldi. Bizim arkadaşlarımız da hem Ödemiş'imize hem de memleketimize yararlı bir iş yaparak yine alana müdahale etmek adına Menderes bölgesine gitti. Kendilerine teşekkür ederim.

Biz, o süre içinde alanda olan arkadaşlarımızla hep irtibat halindeydik. Aklımız hep oradaydı. Çok şükür ki o yangında da can kaybı olmadı ancak mal kaybı yaşandı. O alandaki iki köyümüz yangından ciddi şekilde etkilendi ancak can kaybı olmayınca ona bile sevinir olduk. Tabii mal, canın yongasıdır. Zeytinlik şahıslarındır ama çam veya benzeri şeyler hepimizindir, ülkenin ciğerleridir. Dileriz kasıt yoktur. Menderes'te yaşanan yangınla alakalı bir kişi, şüpheli olarak yakalandı. Bu kadar yangının aynı anda çok sayıda yerde çıkması farklı bir olay” diye konuştu.

"Sizin gerisini düşünmeden doğaya atacağınız bir cam şişe…"

Eriş, yaşanılan her yerde dikkatli olunması gerektiğini de vurgulayarak, "Yangın, atıklarımızdan kaynaklı olabilir. Sizin gerisini düşünmeden doğaya atacağınız bir cam şişe, mercek etkisi yaratarak bulunduğu alanı küle çevirebilir, canlı yaşamına ciddi zararlar verebilir. Hepimiz dikkatli olacağız. Dileriz ki bir daha bu tür kötü olaylar yaşanmasın. Vatandaşlarımız, böyle bir durum olduğunda da mutlaka itfaiyeye, belediyeye, jandarmaya ilgili numaralar olan 110'dan, 156'dan, 154'ten ulaşarak iletsin. Yaşadığımız yere hep beraber sahip çıkacağız. Biz kampanya yapıp üç beş dönümlük alanlara fidan dikelim ama yangın 50 yıllık, 60 yıllık ağaçlarımızı bizden alıp bizi geriye götürüyor. Kötü niyetli kişiler, akli dengesi yerinde olmayanlar ya da çocuklar hatayla da olsa yangına sebebiyet verebilir. Hep birlikte olarak birbirimize uyarılarda bulunursak yangına müdahale etmiş oluruz" cümlelerini kullandı.

İtfaiye ekipleri o mahallelerde kalıcı hizmet verecek

Belediye Başkanı Eriş, geçen yıl Temmuz ayında yanan Papaz Deresi Restoran'ı da anarak Ovakent Mahallesi, Kaymakçı Mahallesi ile Birgi Mahallesi'nde yapılacak olan itfaiye alanları hakkında şu bilgileri verdi: "Birgi Mahallesi’nde yaşanan olayın ardından geçici olarak oraya konuşlandırılan itfaiye ekipleri artık kalıcı olarak orada hizmet veriyor. Şu anda Birgi Mahallesi'nde eski belediye alanının olduğu yeri kalıcı olarak itfaiye ekiplerimize tahsis ettik. Ovakent Mahallesi, Kaymakçı Mahallesi, Gölcük ve Bozdağ Mahallesi'nde de itfaiye araçları için yer tahsisi yaptık. Onlar da Fen İşleri Müdürlüğümüzce orayı uygun hale getirerek kalıcı bir itfaiye teşkilatı kuracak. Özellikle bu sıcak günlerde lütfen dikkat edelim. Doğamızı hem kirletmemek hem de bu tip durumlara istemeden de olsa sebebiyet vermemek adına üst düzey duyar gösterelim."

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Veriler düşük açıklanıyor gibi geliyor"
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi