Advert
Advert

Yoğun bakımdaki hasta sayısı bini geçti

Yoğun bakımdaki hasta sayısı bini geçti
Yoğun bakımdaki hasta sayısı bini geçti Küçük Menderes
test Bu içerik 325 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 29 Haziran koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 29 Haziran'da yapılan test sayısı 51 bin 14 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1374 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 18 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1214 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 3 milyon 331 bin 158 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı, 198 bin 613'e yükseldi. Son 24 saatte 15 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5115'e çıktı. Yoğun bakımda yatan hasta sayısı 1018, entübe hasta sayısı 375 oldu. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 171 bin 809 kişinin koronavirüsü yendiği de kaydedildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"İkinci bir emre kadar seferler açılmayacak"
Havza genelinde zehir operasyonu
Havza genelinde zehir operasyonu