Advert
Advert

Dallarda kiraz, Bayındır'da bereket

Dallarda kiraz, Bayındır'da bereket
Dallarda kiraz, Bayındır'da bereket Küçük Menderes
test Bu içerik 390 kez okundu.

Çiçeğin Kenti olarak tanınan Bayındır, iklimsel özellikleri ve verimli toprakları ile sebze ve meyve üretiminde de söz sahibi. İlçenin ova kesiminde bulunan mahalleleri yoğun olarak sebze üretimi yaparken dağlık kısımdaki mahallelerde de çilekten cevize, incirden kestaneye, üzümden armuda ve kiraza kadar pek çok meyve üretiliyor.

 

Özellikle kiraz, zeytinle beraber Bayındır dağ köylerinin ana gelir kaynağı olarak göze çarpıyor. Çınardibi, Dernekli, Osmanlar, Balcılar, Çamlıbel, Söğütören, Alankıyı, Kızılcaağaç, Hisarlık, Kızıloba, Sarıyurt, Alanköy, Lütuflar, Kızılkeçili ve Dereköy mahallelerinde yoğun olarak üretim yapılmakla birlikte çok yoğun olmasa da ova köylerinde de kirazlıklar bulunmakta. Bayındır genelinde 9000 dekar alanda kiraz üretimi yapılıyor. Burlette, Napeleon, Bing, Lambert, Starks Gold gibi farklı kiraz türlerinin üretimi yapılmakla birlikte ihracat ürününü ve ana çeşit ise Ziraat-900 (Salihli) olarak göze çarpıyor. 

 

Resmi verilere göre Bayındır'da 2019 yılında ortalama kiraz verimi, dekara 1300 kilogram olarak gerçekleşti. Bütün bu veriler ışığında 2019 yılı içerisinde Bayındır, yaklaşık 12 bin ton ürün rekoltesi elde etti. Bayındır'da 2020 yılı kiraz üretimi ise devam ediyor.

 

Onur Karagöz 

 

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"İkinci bir emre kadar seferler açılmayacak"
Havza genelinde zehir operasyonu
Havza genelinde zehir operasyonu