Advert
Advert

Antik kentin sırları açığa çıkarılacak

Antik kentin sırları açığa çıkarılacak
Antik kentin sırları açığa çıkarılacak Küçük Menderes
test Bu içerik 306 kez okundu.

Torbalı'daki Metropolis Antik Kenti kazı çalışmaları, 30. yılında tarihin sırlarını aydınlatmaya devam edecek. Çalışmalar temmuz ayında yeniden başlıyor. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Aybek başkanlığında çalışmalarda kentin dokusunun yaşamın temel kaynağı olan su ve su kaynaklarının araştırılmasına devam edilecek. Metropolis'teki kazı çalışmaları, bu yıl yüksek gelir seviyesine sahip ailelerinin yaşadığı düşünülen konut alanında başlatılacak.

Tapınağın izi sürülecek

Kentte yaşayanların temel gereksinimi olan su ve suyun depolanmasında hayati öneme sahip olan Akropolis'teki iki sarnıç yapısı tamamen temizlenecek. Helenistik dönemden itibaren kentin en önemli noktası olan ve Eski Çağ mimarlığında ender görülen yapı tiplerinden olan Ares Tapınağı'nın tespit edilmesine yönelik çalışmalar başlatılacak.

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, "17 yıldır kültürel mirasımıza sahip çıkmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Metropolis'in antik geçmişini günümüze taşımaya bu sene de devam edeceğiz” dedi. Prof. Dr. Serdar Aybek ise, "Bu yıl bir kez daha Metropolis Antik Kenti'nin yeni sırlarını gün ışığına çıkarmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu.

Üretim yapılacak

Bu arada antik kentin yakınlarında bulunan zeytin yağı pres taşının kendi dönemindeki malzeme ve teknikle tekrar yontulması ve kentin temel geçim kaynaklarından biri olan zeytin yağının yaklaşık 2000 yıl önceki teknolojiyle yeniden üretilmesi planlanıyor. Geçtiğimiz kazı sezonunda yapımı tamamlanan ve antik teknoloji bilgileri temel alınarak inşa edilen cam fırının ise 2020 kazı sezonunda çalıştırılması ve yaklaşık 1500 yıl önce üretilen Metropolis'e özgü cam bardakların yeniden üretilmesi planlanıyor.

Büyük Roma hamamı ziyarete açılıyor

2008 yılında başlayan kazı çalışmalarının 11. yılında tamamlanan Büyük Roma Hamamı ve Palaestra Kompleksi, özgün mimarisi ve zengin buluntuları ile Metropolis Antik Kenti'nin en önemli yapılarının başında geliyor. Hamam-Palaestra yapısında bir gezi rotası oluşturulması için sürdürülen çalışmaların bu kazı döneminde tamamlanması planlanıyor.

Onur Karagöz

 

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beş kişiye sosyal mesafe cezası
Beş kişiye sosyal mesafe cezası
Dört ilçede operasyon
Dört ilçede operasyon