Advert
Advert

Yoğun bakımdaki hasta sayısı artmaya devam ediyor

Yoğun bakımdaki hasta sayısı artmaya devam ediyor
Yoğun bakımdaki hasta sayısı artmaya devam ediyor Küçük Menderes
test Bu içerik 258 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 Haziran koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 25 Haziran'da yapılan test sayısı 52 bin 303 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1458 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 24 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1472 kişi korona virüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 3 milyon 135 bin 424 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı, 193 bin 115'e yükseldi. Son 24 saatte 24 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5046'ya çıktı. Yoğun bakımda yatan hasta sayısı 941, entübe hasta sayısı 369 oldu. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 165 bin 706 kişinin koronavirüsü yendiği de kaydedildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beş kişiye sosyal mesafe cezası
Beş kişiye sosyal mesafe cezası
Dört ilçede operasyon
Dört ilçede operasyon