Advert
Advert

Sınav öncesi beslenmeye dikkat!

Sınav öncesi beslenmeye dikkat!
Sınav öncesi beslenmeye dikkat! Küçük Menderes
test Bu içerik 270 kez okundu.

Ödemiş Belediyesi Dijital Sınıf Diyetisyeni Berna Danacı, hafta sonu gerçekleştirilecek olan Yükseköğretim Kurumlarına Geçiş Sınavı (YKS) için öğrencilere beslenme tavsiyelerinde bulundu. Sınavda başarıyı arttırmak için bazı beslenme önerilerinde bulunan Danacı, önerilerini şöyle açıkladı: "Sınavdan önceki  günlerde daha önce hiç yemediğiniz ve tadını bilmediğiniz gıdayı zehirlenme ve alerjik reaksiyon riskine karşı tüketmemenizi öneriyorum. Bu dönemde yeterli ve dengeli beslenmede oldukça özen göstermelisiniz. Protein, karbonhidrat ve kaliteli yağların yeteri miktarda tüketimi, sağlığınız açısından önemli. Bunun yanında sebze ve meyvelerin tüketilmesi de vücut sağlığını ve dolayısıyla başarıyı olumlu anlamda etkileyen faktörlerden. Kilogram başına 30-35 mililitre kadar su tüketimi de sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı.

Sınav sabahı nasıl beslenmeliyiz?

Sınav sabahı kahvaltıda eğer alerjik bir durumunuz yoksa yumurta tüketmenizi öneriyorum. Yumurta, hem sizi tok tutacak hem de düşünme kapasitenizi arttıracaktır. Bir de peynir, kan şekerinizi dengede tutacak olan tam tahıllı ekmek, domates , salatalık, ceviz veya  bademle hazırlanmış bir kahvaltı hem doyurucu hem de sağlıklı olacaktır. Yine kahvaltıda süt ve yoğurt tüketmek isterseniz bu da sizin için faydalı olacaktır. Tatlı ihtiyacını gidermek için çikolatalardan uzak durmanız, bunun yerine taze meyvelerden tüketmenizi öneriyorum. Şeker tüketmenizi önermiyorum çünkü şeker kana hızlı karışır, çok çabuk sindirilir ve sizi daha çok acıktırır. Kan şekerindeki değişiklik, düşünme yetinizi olumsuz etkiler. Bu yüzden şeker tüketmenizi kesinlikle önermiyorum. Yine kafein tüketmeniz de sınav esnasında sık idrara çıkmaya sebep olacağından sınav öncesi kafein tüketmenizi tavsiye etmiyorum."

Dijital Sınıf Diyetisyeni Berna Danacı öğrencilere örnek kahvaltı menüsü sundu. Menü şu şekilde: 2 dilim tam tahıllı ekmek (karbonhidrat), 1 porsiyon taze meyve (basit şeker), yumurta, peynir, zeytin ve ceviz.

Emsal Esra Çağlar

 

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beş kişiye sosyal mesafe cezası
Beş kişiye sosyal mesafe cezası
Dört ilçede operasyon
Dört ilçede operasyon