Advert
Advert

Toz sorunu yeniden patlak verdi

Toz sorunu yeniden patlak verdi
Toz sorunu yeniden patlak verdi Küçük Menderes
test Bu içerik 199 kez okundu.

Torbalı'nın ekonomisinde önemli bir yere sahip olan tarım arazilerinin alanları, birçok sebepten dolayı daralmaya doğru gidiyor. Tarım arazilerinin miras yolu ile parsellenerek bölünmesi, yeni yerleşim alanların yapılması amacıyla başlatılan inşaatlar ile yeni hizmete girecek olan fabrikalar, bölgedeki toprak mahsullerinin üretimini doğrudan etkiliyor. Çiftçiler, tarımsal üretimi etkileyecek bütün girişimlere tepki göstererek ovanın arazilerini korumaya çalışıyor. Yapılan şikayetlere rağmen ilçenin bazı noktalarında çalışmalarına devam eden taş ocaklarıyla ilgili şikayetler artış gösterdi.

Madenler ve taş ocaklarında yapılan işlemler, yer altı kaynakları ile ormanlık alanlarda telafisi imkansız zararlar veriyor. Yapılan kazılar ve nakliyeler esnasında doğal çevredeki ağaçlar ve yabani hayvanlar zarar görerek ekosistemin dengesi bozuluyor.

Vatandaş duruma tepkili

Taş ocakları konusunda en büyük sıkıntıyı yaşayan Özbey,Yeniköy, Ahmetli ve Yazıbaşı mahallelerinde yağışların bitmesiyle toz sorunu tekrar başladı. Madenlerdeki çalışmalar esnasında ortaya çıkan toz, yerleşim yerleriyle tarım arazilerinde etkili olmaya başladı. Madenlere yakın yerlerde yer alan tarım arazilerindeki fideler ve ağaçlar tozdan görünmez hale gelirken mahallelerde yaşayanlar camlarını açamaz hale geldi. Toprak yollara yapılan sulamanın ise yetersiz geldiği belirtildi.

Mahalle sakinlerinden Murat Güvenç, "Kışın yağmur nedeniyle toz sıkıntımız bir süreliğine bitmişti. Ancak havaların ısınması ve yağışların sona ermesiyle toz derdimiz yeniden baş gösterdi. Bölgedeki taş ocakları ve madenlerin çevreye verdiği zararlardan herkes şikayetçi ancak toz sorunumuz, hava sıcaklıklarının artmasıyla çekilmez hale geliyor. Tozun artmasıyla insanlar evlerinden camlarını açamıyor. Yetkililerden ricamız, toz sıkıntımızın bir an önce çözülmesidir" dedi.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"İkinci bir emre kadar seferler açılmayacak"
Havza genelinde zehir operasyonu
Havza genelinde zehir operasyonu