Advert
Advert

Zeytin sineğiyle mücadele protokolü

Zeytin sineğiyle  mücadele protokolü
Zeytin sineğiyle  mücadele protokolü Küçük Menderes
test Bu içerik 299 kez okundu.

Zeytin sineği zararlısıyla mücadele kapsamında Tire İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tire Ziraat Odası ve Tire Ticaret Odası arasında protokol imzaladı. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda yapılan protokol imza töreninde konuşan İlçe Tarım Müdürü Mutlu Tıraş, zeytin sineği zararlısına karşı olipe adı verilen tuzaklama yöntemiyle ve eş zamanlı mücadele uygulanacağını belirtti.

Sofralık zeytin ve zeytinyağının Tire'nin en önemli gelir kaynaklarından olduğuna dikkat çeken Tıraş, "Sofralık zeytin ve zeytinyağı üretiminde iklim koşulları ve zeytin sineğinin verdiği zarar nedeniyle ilçemizde zeytinyağı verimi düşmüş ve asit oranı yükselmiştir. İlçemizde zeytin sineğinin neden olduğu bu zararların en aza indirilmesi için pilot bölge olarak Peşrefli Mahallesi seçilmiş olup 14 üreticiye ait 5000 adet zeytin ağacı belirlenmiştir" dedi.

İlk kez uygulanacak

Olipe adı verilen plastik şişelerle kurulan tuzaklama yönteminin Tire'de ilk kez uygulanacağını, yöntemin kolay uygulanması ve biyolojik olması nedeniyle önemli avantajlarının olduğunu kaydeden Tıraş, "Bu mücadele yöntemi yaygınlaştırılarak doğal dengenin korunması sağlanacak, üreticilerin mücadele masrafları azalacak ve ekonomik tasarruf sağlanacaktır. Ayrıca tüketiciler için ilaç kalıntısı olmayan ürünler elde edilmiş olacaktır" diye konuştu.

Onur Karagöz

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trafodaki kıvılcım panik yarattı
Trafodaki kıvılcım panik yarattı
"İkinci bir emre kadar seferler açılmayacak"