Advert
Advert

Bugünden itibaren normalleşme başlıyor

Bugünden itibaren normalleşme başlıyor
Bugünden itibaren normalleşme başlıyor Küçük Menderes
test Bu içerik 166 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Mayıs Perşembe günü gerçekleşen kabine toplantısının ardından ulusa seslendi. Başkan Erdoğan, normalleşme takvimi kapsamında vatandaşlara sevindirici haberler verdi.

Erdoğan'ın konuşmasından başlıklar şöyle: Şehirlerarası seyahat sınırlaması, 1 Haziran'dan itibaren kaldırılacak. Kronik rahatsızlığı bulunmayan kamu çalışanları, normal çalışmaya başlayacak. 1 Haziran'dan itibaren kafe, restoran gibi yerler saat 22.00'ye kadar çalışabilecek ancak eğlence mekanları ile nargile kafeler bu kapsamın dışında kalacak.

Kısıtlamalar düzenlendi

0-20 yaş arası çocuk ve gençleri kapsayan sokağa çıkma kısıtlaması, 0-18 yaşa düşürüldü. Belirli günlerde sokağa çıkma izni olan bu yaş grubundaki çocuk ve gençler, her hafta çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında ikametgahlarına yürüme mesafesi olan noktalarda sokağa çıkabilecek.

65 yaş üstü vatandaşlar ise pazar günleri dışında sokağa çıkamayacak. 65 yaş üstü vatandaşlar, pazar günü 14.00-20.00 saatleri arasında evlerine yakın noktalardaki sokaklar ve parklarda bulunabilecek. Plajlar, milli parklar ve bahçeler, belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran'dan itibaren faaliyete geçebilecek. Müze ve ören yerleri, hayvan satış yerleri de 1 Haziran'da açılıyor.

Kurallar dahilinde faaliyet

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında hipodromların 10 Haziran'dan itibaren yeniden faaliyete geçebileceğinin de altını çizdi. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamaların kaldırıldığına da dikkat çeken Erdoğan, spor tesisleri ile içlerindeki tesislerin de gece 24.00'e kadar hizmet verebileceğini dile getirdi.

 

Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırıldı. Sürücü kursları ve benzeri kurslar ise 1 Haziran Pazartesi gününden itibaren hizmet verebilecek. Kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları da 1 Haziran'dan itibaren belirlenen şartlar dahilinde faaliyetlerini sürdürebilecek. Açık havada oturma yeri olan yerlerdeki konserler de yine saat 24.00 ile sınırlı olmak üzere başlayabilecek.

 

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trafodaki kıvılcım panik yarattı
Trafodaki kıvılcım panik yarattı
"İkinci bir emre kadar seferler açılmayacak"