Advert
Advert

24 saatte 1092 kişi kurtuldu

24 saatte 1092 kişi kurtuldu
24 saatte 1092 kişi kurtuldu Küçük Menderes
test Bu içerik 312 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 20 Mayıs koronavirüs salgını verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca, 20 Mayıs itibariyle Türkiye'de koronavirüs salgını kapsamında yapılan test sayısının 20 bin 838 olduğunu açıklayarak 20 Mayıs'ta görülen vaka sayısının 972 olduğunu bildirdi. 20 Mayıs itibariyle koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'de hayatını kaybedenlerin sayısının 23 kişi olduğunun da altını çizen Koca, koronavirüsten hayatını kaybedenlerin toplam sayısının 4222 olduğunu kaydetti.

Öte yandan Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsamında toplam 1 milyon 696 bin 355 test yapıldı. 20 Mayıs'ta toplam vaka sayısı, 152 bin 587'ye yükseldi. Yoğun bakımda yatan toplam hasta sayısı 877, toplam entübe hasta sayısı 445 iken koronavirüsten kurtulan 113 bin 987 hastanın olduğu kaydedildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sahte içkilere el konuldu
Sahte içkilere el konuldu
Patates üreticilerine beş kalemde destek
Patates üreticilerine beş kalemde destek