Advert
Advert

Çekirgeyle mücadele hız kesmiyor

Çekirgeyle mücadele hız kesmiyor
Çekirgeyle mücadele hız kesmiyor Küçük Menderes
test Bu içerik 673 kez okundu.

İzmir'in önde gelen tarımsal üretim merkezlerinden Tire'de popülasyonunda artış gözlenen yeşil çekirgeye karşı ilaçlama çalışması, sokağa çıkma yasaklarına rağmen devam ediyor. İlçede ilk olarak Akarca Ovası'nda popülasyonu artarak ekili arazilere zarar vermeye başlayan yeşil çekirgelerle mücadele için Tarım ve Orman Bakanlığı'nın temin ettiği ilaçlarla yapılan mücadelede olumlu sonuçlar alındı.

Akarca Ovası'nda çekirge zararı durdurulurken Çukurköy, Ortaköy ve Başköy'de de hasarın tespit edilmesi üzerine mücadele alanı genişletildi. İlaçlamanın sürdüğü Ortaköy'ün Kayalı mevkisinde açıklama yapan Tire İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mutlu Tıraş, zirai mücadelenin sokağa çıkma yasaklarına rağmen devam ettiğini bildirdi.

"Çekirgeler dışarıdan gelmedi"

Tire'de görülen çekirgelerin dışarıdan gelen bir tür olmadığına dikkat çeken Tıraş, "Bu çekirgeler, burada mevcut olan yeşil çekirge türüdür. Başka yerden gelip burayı istila etmiş değiller. Buradaki mevcut yeşil çekirgenin popülasyon yoğunluğu arttığı için otlar da kuruyunca karınlarını doyurmak için ağaçlara zarar vermeye başladılar. Zarar daha da büyümeden tespitini yaptık. Zararın daha da büyümesini önleyeceğiz" diye konuştu.

Akarca Ovası'nda yapılan ilaçlama sonucu bölgenin çekirgeden tamamen arındığını, incir ve ceviz üretimi bulunan dağ köyleri Çukurköy, Ortaköy ve Başköy'de zarar tespit ettiklerini dile getiren Tıraş, "Bu zararın önüne geçeceğiz ve çiftçimizin zarar görmesini önlemiş olacağız" dedi.

30 yıl önceyi hatırlattı

Üretici Ali Oral, yaklaşık 30 yıl önce çekirgelerin bu şekilde zarar verdiğini hatırladığını ve o dönemde de ilaçlamayla sorunun çözüldüğünü belirterek, "Uygulanan ilaç, bir günde etkisini gösterdi. Çekirgeleri ilk gördüğümüzde ilaçlama yaptık ancak işe yaramadı. En başından İlçe Tarım Müdürlüğü'ne haber versek iyiymiş" ifadelerini kullandı.

Çiftçi Hüseyin Oral da çekirgenin incir ağaçlarındaki sürgünlere zarar verdiğini, bu nedenle bölgedeki rekoltenin bir miktar düşmesini beklediklerini kaydetti.

Şazenuş Keskin

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tren seferleriyle alakalı yeni açıklama geldi
Tren seferleriyle alakalı yeni açıklama geldi
Toplam test sayısı iki milyonu aştı
Toplam test sayısı iki milyonu aştı