Advert
Advert

Vefat sayısı otuzun altına düştü

Vefat sayısı otuzun altına düştü
Vefat sayısı otuzun altına düştü Küçük Menderes
test Bu içerik 337 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 19 Mayıs koronavirüs salgını verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca, 19 Mayıs itibariyle Türkiye'de koronavirüs salgını kapsamında yapılan test sayısının 25 bin 382 olduğunu açıklayarak 19 Mayıs'ta görülen vaka sayısının 1022 olduğunu bildirdi. 19 Mayıs itibariyle koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'de hayatını kaybedenlerin sayısının 28 kişi olduğunun da altını çizen Koca, koronavirüsten hayatını kaybedenlerin toplam sayısının 4199 olduğunu kaydetti.

Öte yandan Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsamında toplam 1 milyon 675 bin 517 test yapıldı. 19 Mayıs'ta toplam vaka sayısı 151 bin 615'e yükseldi. Yoğun bakımda yatan toplam hasta sayısı 882, toplam entübe hasta sayısı 455 iken koronavirüsten kurtulan 112 bin 895 hastanın olduğu kaydedildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi köprü koruma altında
Tarihi köprü koruma altında
Tire'de arazi yangını
Tire'de arazi yangını