Advert
Advert

Ödemiş Kent Konseyi'nden 19 Mayıs açıklaması

Ödemiş Kent Konseyi'nden 19 Mayıs açıklaması
Ödemiş Kent Konseyi'nden 19 Mayıs açıklaması Küçük Menderes
test Bu içerik 186 kez okundu.

Ödemiş Kent Konseyi (ÖKK), 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'na özel basın açıklamasında bulundu. ÖKK, "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Bandırma Vapuru'yla Samsun'a çıkarak başlattığı bağımsızlık mücadelemizin 101. yılına eriştik. Milli bayramların ülkeler için çok önemli yerleri vardır. Özellikle bu milli bayramlar; özgürlük uğruna yapılıyorsa, yeni bir medeniyet kuruluyorsa, devrimle bir ulus tarih sahnesinde onurlu yerini alıyorsa, ezilmiş sömürülmüş halklara umut oluyorsa ve hele bu bayramlara sebep olan mücadele dünyaya örnek olup dünya siyasi coğrafi haritasını değiştiriyorsa çok daha önemlidir. Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yolunu açan bayramlar çok değerlidir. 19 Mayıs 1919'a gelirken ve hemen ardındaki zamanlarda Osmanlı İmparatorluğu düşman güçlerince işgal edilmiş, halkımız yorgun fakir düşmüş, ülkemizin ekonomik tüm değerleri ipotek edilmiş, orduları dağıtılmış, tersanelerine ve silahlarına el konulmuş vaziyetteydi” dedi.

"Atatürk, Türk ulusunun bağımsızlık ümitlerini canlandırmıştır"

ÖKK, açıklamanın devamında, "Yani Osmanlı İmparatorluğu ve Türk milleti için zifiri karanlık bir ortam vardı. En önemlisi de yıllardır onlarca cephede savaşa savaşa topraklarımızı, gençlerimizi kaybederek gelecek ümitlerimizi tamamen kaybetmek üzereydik. Bu sebeple mandacılık konuşuluyordu o günlerde. Tüm bu olumsuz şartlarda, umutların tamamen tükendiği ve kapkaranlık bir ortamda Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkarak mazlum ezilmiş, işgal edilmiş bir halkın bağımsızlık ateşini yakan Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, yeniden Türk ulusunun bağımsızlık ümitlerini canlandırmıştır. Bu başlangıcı daha sonra yapılacak mücadele ve devrimsel adımlarla çağdaş, bağımsız ve demokratik bir ülke kurarak taçlandırmıştır. Geçen yüzyıl içinde ülkemiz; bu ilkeler sayesinde birçok devrim yapmış, yeni bir medeniyet kurmuş ve dünya sahnesinde onurlu bir yer edinmiştir. Geçmişte ve günümüzde yaşamış olduğumuz sorunlar, yanlışlar, eksikler bizi yolumuzdan asla döndürmemelidir" ifadelerini kullandı.

"Sevgiyle ve sadakatle anıyoruz"

"Bağımsız, çağdaş ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ni, yaşatmak onu daha da ileri taşımak ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bize çizdiği yolda bıkmadan ilerlemek, her Türk vatandaşımızın bilhassa bu bayramın armağan edildiği Türk gençliğinin en hayati hedefi ve görevi olmalıdır" cümlelerini kuran ÖKK, şu cümlelerin de altını çizdi: "Bir ulusun geleceğini oluşturacak, ülkeyi şekillendirecek olan gençlerimiz için Atatürk’ün ortaya koyduğu mücadele, ilkeler ve devrimler her zaman her şartta yol göstericidir kurtarıcıdır ve refahın anahtarıdır. Bağımsızlık mücadelemizin başlangıcının 101. yılı anısına bu mücadeleyi yapan ve yaparken bu uğurda canını, malını, her şeyini vatan için harcayan, sonraki dönemlerde bu uğurda katkı koyan, özellikle bu kutsal mücadelede gazi ve şehit olan tüm atalarımızı rahmetle sevgiyle ve sadakatle anıyoruz. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımızın 101.yılı kutlu olsun."

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sahte içkilere el konuldu
Sahte içkilere el konuldu
Patates üreticilerine beş kalemde destek
Patates üreticilerine beş kalemde destek