Advert
Advert

Belediye hoparlöründen halka seslendi

Belediye hoparlöründen halka seslendi
Belediye hoparlöründen halka seslendi Küçük Menderes
test Bu içerik 261 kez okundu.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle belediye hoparlöründen Ödemişlilere seslenen Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, vatandaşların bayramını kutladı. Başkan Eriş’in konuşması şöyle: "Sevgili Ödemişliler, 19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlayan bağımsızlık ve kurtuluş mücadelesinin 101. yıl dönümünü yaşamanın gururunu taşıyoruz. 19 Mayıs; bağımsızlık, özgürlük, Cumhuriyet ve demokrasi özlemiyle yanan, işgale-işgalcilere karşı boyun eğmeyen mazlum bir halkın yeniden ayağa kalktığı, 'Ya istiklal ya ölüm' diyerek var oluş mücadelesine başladığı gündür. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 101 yıl önce Samsun'a ayak basarak kurtuluş meşalesini yakmış, bir ülkenin makus talihini değiştirmiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve vatanını seven kadın, erkek, genç, yaşlı demeden hep birlikte tarihin akışını değiştiren, dünyaya örnek teşkil eden bir mücadele vermiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve Türk milletinin inanç ve kararlılığıyla 19 Mayıs 1919'da başlayan kurtuluş mücadelemiz, tarih sayfalarına altın harflerle kazınmıştır. Türk milletinin adını tüm dünya duymuştur."

"Ülkemizin geleceğinin yazıldığı önemli tarihlerin başlangıcıdır”

Konuşmanın devamında Mehmet Eriş, "Bu zafer, bayrağımızın özgürce dalgalandığı bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının yolunu açmıştır. Bağımsızlık mücadelemizin dönüm noktası olan 19 Mayıs 1919 tarihinin anlamını ve önemini gelecek nesillere aktarmak, birincil vazifelerimizden bir tanesidir çünkü milletler, geçmiş tarihi diri tutarak ve her daim idrak ederek geleceklerini yazarlar ve varlıklarını sürdürürler. Türkiye Cumhuriyeti'nin parlak geleceği, tarihini iyi okuyan ve ona sahip çıkan, hepimizin umudu olan gençlerimize emanettir.

Sevgili gençler, sizden önceki nesiller, bağımsız bir vatan uğruna yokluklar içinde çok büyük mücadeleler vermiş, birlik ve beraberliğinden güç alarak birbirine kenetlenerek tarih sahnesinde kahramanlık dolu destanlarla yer almışlardır. 19 Mayıs 1919, ülkemizin geleceğinin yazıldığı önemli tarihlerin başlangıcıdır. Sizlerin tarihimize sahip çıkmanız, milletimizin tarih boyunca verdiği mücadeleleri ve zaferleri hatırlamanız, ülke geleceğimizin en büyük yatırımlarından biridir çünkü yeni nesiller, geçmiş tarihlerini doğru okuyarak ve onu sahiplenerek geleceğe başarı ile adım atarlar" dedi.

"Minnet ve şükranla anıyorum"

Eriş, "Ulu Önder Atatürk'ün en büyük tarih mirası, size emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti ve aziz milletimizin dünya tarihine altın harflerle yazdığı bağımsızlık mücadelesidir. Siz, atalarımız gibi her türlü fedakarlığı gösterecek ve tarihimizden aldığınız ilhamla ülkemizin geleceğini birbirinden üstün başarılarınızla taçlandıracaksınız. Kalbinde Cumhuriyet değerlerini taşıyanlar, Mustafa Kemal Atatürk'ün açtığı çağdaşlaşma yolundan ilerleyenler, geçmişinden güç alan ama yüzü her zaman geleceğe dönük olan aydınlık bireyler olarak söz veriyoruz; Cumhuriyet meşalesini ilelebet yakacak, 'özgürlük, adalet, refah ve barış' içinde ortak bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz.

15 Mayıs 1919'da Yunan işgaline karşı sıktığı ilk kurşun ile direnişi başlatan gazeteci Hasan Tahsin'i ve emperyalist işgalin ilk gününde şehit olan Miralay Süleyman Fethi Bey'i, Kaymakam Dr. Şükrü Bey'i, Kolağası Hüseyin Necati Bey'i, Yüzbaşı Nazım Bey'i, Yüzbaşı Ahmet Bey'i, Dr. Fehmi Bey'i, Mülazım Faik Bey'i, Mümeyyiz Nadir Bey'i ve Mümeyyiz Ahmet Hamdi Bey'i saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. Vatanını canı pahasına koruyan bu ruh, ilk örgütlü halk direnişine önderlik yapan Ödemiş'in Yiğit Ordusu ile Kuva-yı Milliye'nin temellerini atan atalarımızın değerli anıları önünde saygı ile eğiliyoruz, ruhları şad olsun.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm gençlerimizin Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları olmak üzere bütün kahramanlarımızı minnetle ve şükranla anıyorum. Sosyal hayatta dostluk, kardeşlik ve dayanışma duygularının yoğun bir şekilde yaşanmasına vesile olan Ramazan ayının sonuna yaklaşıyoruz. Bu kutsal gece, ülkemizin ve insanlığın güzel ve doğru olanı bulmasına vesile olsun. Tüm İslam aleminin Kadir Gecesi kutlu olsun" şeklinde konuştu.

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi köprü koruma altında
Tarihi köprü koruma altında
Tire'de arazi yangını
Tire'de arazi yangını