Advert
Advert

Erikte rekolte düşüklüğü

Erikte rekolte düşüklüğü
Erikte rekolte düşüklüğü Küçük Menderes
test Bu içerik 1093 kez okundu.

Türkiye'nin önemli papaz eriği üretim merkezlerinden Kaymakçı'da erik hasadı hareketli geçerken toptan alış fiyatları, 4 liraya kadar düştü. Bu yıl rekoltenin düşük olduğu belirtilirken 10-12 liradan açılan fiyatlar, bir hafta içinde 4 liraya kadar geriledi.

İzmir'in erik üretimindeki lokomotif ilçesi Ödemiş'in kırsaldaki önemli üretim merkezi Kaymakçı'da papaz eriği için nabız, Raşit Şen Pazaryeri'nde atıyor. Yağışlar nedeni ile bu yıl yaşanan rekolte düşüklüğü, büyük şehirlerde eriğin fiyatını 15 liraya kadar yükseltti. Ödemiş pazarında ise fiyatlar 8-10 lira arasında değişiyor. Papaz eriğinin üreticiden alış fiyatı da kilo başına değişiklik gösteriyor. Üreticiler, bölgede iklim koşullarının yağışlı gitmesi nedeniyle rekoltenin düştüğünü söyledi.

"Fiyatı üretici belirlemiyor"

Toptancı pazarına erik getiren üretici Merih Tekin, hava koşullarının etkisi ve üretimin canlı olmayışı sebebiyle papaz eriğinin rekoltesinin düşük olduğunu söyledi. Tekin şunları söyledi: "Bu yıl rekolte düştü. Tabii bunun başlıca sebebi havanın yağışlı gitmesi. Pazardaki fiyatlar da ani düşüş gösterdi. Üretici olarak fiyatları belirleme durumunda değiliz. Bugün getirdiğim erikler 4 liradan alıcı bulmakta zorlandı.”

"Ürün kaliteli ama..."

Kaymakçılı üreticilerden Ahmet Kaymak da, "Fiyatlar her yıl olduğu gibi ani düşüş gösterdi. Piyasaya gelen ürün az olmasına rağmen 4 liraya kadar düştü. Büyük şehirlerde 15 lira civarında satıldığını duyuyoruz. Geçmiş yıllarda ürünün para etmemesi ve arazi toplulaştırması da üretimi azalttı. Ağaçlar el değiştirdi, kimi yerlerde erik ağaçları kesildi. Bunlar da üretimi ve fiyatı etkiledi. Kaymakçı'da yine de erik üretimi devam ediyor. Ürün çok kaliteli ama bu, fiyat olarak bize yansımıyor. Buradaki ürün, doğrudan İzmir, İstanbul, Ankara ve Bursa'ya gidiyor" diye konuştu.

Kaymakçı'daki papaz eriğinde hasadın Mayıs sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.

 

Onur Şahan

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi köprü koruma altında
Tarihi köprü koruma altında
Tire'de arazi yangını
Tire'de arazi yangını