Advert
Advert

Yumurtaya ihracat zammı

Yumurtaya ihracat zammı
Yumurtaya ihracat zammı Küçük Menderes
test Bu içerik 631 kez okundu.

Semt pazarlarında son haftalarda koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasaklarından kaynaklanan hareketlilik yaşanıyor. Sokağa çıkma yasağının olduğu günler için sebze ve meyve stoku yapanlarının sayısı artmaya başladı. Tarım arazilerinde ve seralarda yasakların kısıtlamaları olmadan çalışmalar devam etmesine rağmen fahiş fiyat uygulaması yapılarak zamlar yapıldı. Yapılan zamlar her hafta katlanarak devam ediyor. Kışlık ürünlerin hasadının bitmesi ve yaz mahsullerinin ekim işlemlerine ek olarak fiyat dalgalanmalarının yaşandığı semt pazarlarında bazı ürünlere son olarak artan ihracat rakamlarının artmasıyla fiyat artışları yapıldı.

Yeni zamlar gelebilir

Yumurtalar, hayatımızda önemli yere sahip protein açısından  zengin besin kaynakları arasında yer alıyor. Beslenme uzmanları, yumurtanın içinde bulunan proteinler, demir ve çinko gibi besin değerlerinden dolayı her gün en az iki adet tüketilmesini tavsiye ediyor. Kahvaltıların ve sahur sofralarının en fazla tüketilen hayvansal gıdası olan yumurta birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Torbalı'daki çiftliklerde yetiştirilen yumurtaların İran ve Arap ülkelerine yüklü miktarda gönderilmesinin ardından iç piyasada yumurta miktarı azaldı. Mandıralar ve yumurta satışı yapan esnaf, yumurta azlığında dolayı fiyatlara zam yapmak zorunda kaldı. Kolisi en az 12 lira olan yumurtanın fiyatı, 18 liraya kadar çıktı. Yumurtalara koli bazında 3 ile 5 lira arasında zam geldiği, yurt dışına ihracatın devam etmesi durumunda fiyatların 20 liranın üzerine çıkabileceği belirtildi.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi köprü koruma altında
Tarihi köprü koruma altında
Tire'de arazi yangını
Tire'de arazi yangını