Advert
Advert

Patatesin ateşini hasat düşürdü

Patatesin ateşini hasat düşürdü
Patatesin ateşini hasat düşürdü Küçük Menderes
test Bu içerik 2594 kez okundu.

Nisan ayında fiyatı artan patates, hasat döneminin başlamasıyla gerileme eğilime girdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre patatesin fiyatı, geçen ay yüzde 31.02 arttı. Patateste fiyatlar, özellikle yoğun üretimin yapıldığı İzmir ve Adana'da hasat döneminin başlamasıyla düşüşe geçti. Tarlada 1.5-2.5 lira arasında fiyatı değişen patates, raflarda ise bazı noktalarda 3 liradan tüketiciye sunuluyor. Patatesin fiyatındaki düşüşünün sürmesi bekleniyor.

Kurallara uyuluyor

Türkiye'nin patates ihtiyacının yaklaşık yüzde 10'unu karşılayan Ödemiş'te hasat, koronavirüs tedbirleri altında devam ediyor. Geçen ayın sonunda başlayan ve Haziran ortasına kadar sürecek patates sökümünde işçiler, tarlaya geldikleri servis araçlarına belirlenen kurallara göre alınıyor. Tarlada maskeyle söküm yapan işçiler, sosyal mesafeye de dikkat ediyor. Yılda 110 bin dekar alanda iki kez ürünün alındığı Ödemiş'te ilk hasatta yaklaşık 180 bin ton patates üretimi bekleniyor.

Yüzde 20'lere varan artış

Ödemiş İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Altıntaş, Türkiye'de tescilli iki patatesten birinin Ödemiş'te olduğunu söyledi. Yılda iki ürün alındıklarını dile getiren Altıntaş, şöyle konuştu: "Ödemiş patatesi; kokusu, tadı ve rengiyle çok özel. Bu sene rekoltemiz de arttı. Kovid-19 nedeniyle üretimde düşüş olmasını beklerken tersine bugün üretime tam gaz devam ediyoruz. Patateste yüzde 20'lere varan bir üretim artışımız var."

Günde 40 kamyon gidiyor

Günde yaklaşık 40 kamyon patatesin Ödemiş'ten Türkiye'nin farklı yerlerine gönderildiğini hatırlatan Altıntaş, yılın ilk hasat döneminde 180 bin ton patates sökümü beklediklerini dile getirdi. Yılda ise 440 bin tonluk bir üretim öngördüklerine değinen Altıntaş, "Biz, hem üretici hem de tüketici tarafındayız. Patateste fiyatın dengeli olmasını istiyoruz. Bugün yaklaşık 2 liradan satışı yapılıyor. Adana ile aynı anda hasada girince fiyatlar biraz daha düşecektir" diye konuştu.

Şazenuş Keskin

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sahte içkilere el konuldu
Sahte içkilere el konuldu
Patates üreticilerine beş kalemde destek
Patates üreticilerine beş kalemde destek